Schránku na odložené děti zvanou babybox včera zprovoznili v kadaňské nemocnici. V České republice jde teprve o čtvrtý exemplář podobného zařízení. Ostatní jsou v Praze, Brně a Olomouci. Prvním symbolickým klientem se stal Matěj Saudek, syn slavného fotografa Jana Saudka, který na slavnostní zahájení dorazil se svou manželkou.
Speciální schránku do kadaňské nemocnice umístilo občanské sdružení Babybox pro odložené děti. Předseda sdružení Ludvík Hess na otázku „proč zrovna Kadaň?“ říká: „Myšlenka babyboxů vznikala v době, kdy náš projekt neměl podporu ministerstva zdravotnictví. Velice nás proto potěšil vstřícný přístup vedení zdejší nemocnice, které bylo babyboxem nadšené. Proto tedy Kadaň.“
Stát prostřednictvím ministerstva nedal na kadaňský babybox ani korunu a všechny náklady hradili sponzoři. Bohužel v Ústeckém kraji na bohulibou myšlenku slyšel pouze jediný dárce, ostatní mecenáši pocházejí ze zbylých koutů republiky.
Jak přiznal ředitel kadaňské nemocnice Josef Mašek, kvůli nedostatku peněz má celý projekt zpoždění. O myšlence babyboxu v Kadani se totiž hovoří již od roku 2005.
Náklady na výrobu schránky pro odložené děti se pohybují okolo čtvrt milionu korun. Vyrábí si ji samo občanské sdružení, které babybox i zkonstruovalo.
„Vycházíme z principu inkubátoru,“ říká hlavní konstruktér babyboxu Milan Čumpelík. „Schránka je vyhřívaná zhruba na teplotu 37 stupňů. Když maminka otevře dvířka, spustí se uvnitř nemocnice signalizace, která lékařský personál upozorní, že v boxu je umístěné dítě,“ vysvětluje Milan Čumpelík.
Na slavnostní zprovoznění babyboxu přijel i známý fotograf Jan Saudek se svou manželkou a synem Matějem. Právě Matěj Saudek byl prvním nemluvnětem, které si mohlo babybox symbolicky vyzkoušet. Jeho otec Jan je s občanským sdružením Babybox pro odložené děti propojený díky své profesi. Propůjčil mu jeden ze svých snímků, které sdružení používá na své billboardy.
„Je to samozřejmě jeden z hlavních důvodů, proč jsem tady. Dalším důvodem je, že má žena pochází z nedalekých Hrušovan a tento kraj mám velmi rád,“ uvedl včera Deníku Jan Saudek.