Devatenáct vzrostlých bříz ve vilové čtvrti v areálu bývalých kadaňských kasáren pomalu odumírají. Proč? Někdo do nich navrtal díry, do kterých nalil neznámou chemikálii. Kadaňská radnice podala trestní oznámení na neznámého pachatele.
„S tak barbarským činem jsem se za dobu mé praxe ještě nesetkal. Stromy nejdou zachránit, jsou odsouzené k záhubě. Přijede se na ně podívat soudní znalec, který odhadne škodu. Každopádně půjde nad pět tisíc korun, což je trestný čin,“ řekl Deníku Jiří Frajt, vedoucí odboru životního prostředí kadaňské radnice.
 
 
Motiv pachatele? Jeden se přímo nabízí. Stromy rostou na parcele mezi dvěma rodinnými domy, pozemek je v majetku města. O koupi pozemku byl zájem, ale město parcelu odmítlo prodat.
„Evidujeme dvě žádosti o koupi pozemku. Zájemci tam měli v plánu postavit garáže,“ potvrdila Hana Zýková z kadaňského katastru nemovitostí.
„Pozemky město prodat odmítlo. V dané lokalitě je kaolinové podloží a stromy tam rostou jen velmi pomalu. V celém areálu to bylo jedno z mála zelených míst a nový majitel by břízy s velkou pravděpodobností pokácel,“ vysvětlil důvody zamítnutí prodeje Jiří Frajt.
Pachatel ale vyhráno nemá. Jak dále řekl Jiří Frajt: „O prodeji pozemků rozhoduje zastupitelstvo. Až zase někdo bude žádat o koupi, zastupitelé si snad historii tohoto pozemku budou pamatovat.“