Od poloviny května si oddychne hodně Kadaňáků a zejména maminky s dětmi. Od této doby již nebudou muset svým dětem vysvětlovat, proč se nějaký pán válí u Kauflandu a nebudou jim muset zakrývat oči, aby neviděli ještě horší projevy alkoholiků. Ani ostatní lidé se již nebudou muset vyhýbat některým lokalitám.


Zastupitelé totiž schválili novou vyhlášku o zákazu požívání alkoholických nápojů na veřejném prostranství. „Lokalizovali jsme konkrétní místa, na kterých by mohl vzniknout problém a ta kde už problém je. Neděláme to paušálně ale s rozumem,“ vyjádřil se k nové vyhlášce starosta Jiří Kulhánek. Vybraná místa se vytypovali ve spolupráci s policií.


Zákaz pití alkoholu bude preventivně platit v areálech škol a školek a jejich okolí a na všech dětských hřištích. „Pak tam jsou lokality, kde už problémy máme. To je okolí u Kauflandu, tam jsme to dokonce trošku rozšířili, protože sem hodně chodí maminky s dětmi. Dál to jsou dvě večerky na Chomutovské ulici a před obchodem v Golovinově ulici. Je tam totiž takový rantlík, na kterém tito lidé sedávají,“ popisuje místa zákazu starosta.


Tyto lokality doporučila schválit rada. Zastupitelé však byli ještě o něco tvrdší a přidali další dvě místa. „Kromě již zmíněných lokalit přibyly Smetanovy sady a lesopark,“ sdělil starosta.

V Kadani již podobná vyhláška platila dříve, ale ministerstvo ji shodilo, protože měla určité nedostatky.

„Vyhodili ji z toho důvodu, že byla použita paušálně na celé město,“ vysvětluje starosta. Podobně však dopadlo i Ústí nad Labem. Tam se ale rozhodli bojovat a uspěli u Ústavního soudu. „Proto jsme se inspirovali jejich vyhláškou. Teď by nám ji neměli napadnout,“ nechal se slyšet starosta.


Po nabytí právní moci už může začít platit. „Což je po patnácti dnech od vyvěšení na úřední desku, takže počítám, že někdy v půlce května,“ informuje starosta.


Každopádně je možné tato místa měnit po nějakých zkušenostech. Vedení města se k tomu může vrátit třeba za rok a vyhodnotit, jak situace vypadá. „Strážníci pak můžou říct, kde je situace lepší, nebo kde se naopak zhoršila,“ vysvtěluje starosta.


Zda budou další města okresu následovat Kadaň se uvidí. Jednat o vyhlášce však má v plánu Jirkov, Klášterec i Vejprty.

Kde bude zákaz platit


Zákaz kvůli stávajícím problémům:
•Chomutovská ulice- před dvěma večerkami
•Golovinova ulice- před obchodem
•Kolem Kauflandu
•Lesopark
•Smetanovy sady
Preventivní zákaz:
•Areály a okolí škol a školek
•Dětská hřiště