„Nabízíme celkem 41 hrobek, které si mohou noví vlastníci opravit a ozdobit, aby byly důstojným místem posledního odpočinku,“ uvedla Eva Dušková, mluvčí jirkovské radnice.
Ležet vedle slavných?
Hrobová místa, která jsou nyní k mání, se nacházejí podél obvodových zdí na hřbitově v Zaječické ulici. Jejich předchozí nájemci za ně už neplatí a také se o ně nestarají. Podle toho také většinou vypadají.
Většina nabízených hrobek leží podél levé zdi hřbitova. Někde je to jen deska zakrývající hrob, některé ale mají i náhrobní kameny, dokonce i s vyrytými jmény pohřbených.
Na seznamu posledních míst k odpočinku je i „exkluzivní“ adresa – volné jsou totiž oba hroby vedle hrobky slavné cirkusácké rodiny Kludských.
Pro zajímavost – za hrobku Kludských je nájem zaplacený až do roku 2015. Synovec z klanu Kludských se o hrobku občas stará, přiveze květiny nebo svíčku. „Protože byla rodina Kludských významnými občany města Jirkova, současné vedení města by rádo hrobku více zkrášlilo. Budeme jednat s potomkem, který žije v Čechách, o případné spolupráci na „kosmetických“ úpravách hrobky,“ dodala mluvčí Dušková.
Kolik stojí?
Pořídit si hrobku není nic levného, ale přesná částka se podle místostarosty Jirkova Jaroslava Cingela nedá říci. „Teprve když někdo projeví zájem o konkrétní místo, necháme udělat odhad. Hrobky jsou v různém stavu, takže různé budou i ceny,“ vysvětluje s tím, že možné je i požádat radní o snížení ceny.
Ale pro představu – nedávno si jedna žena hrobku od města koupila a zaplatila za ni devatenáct tisíc korun. Ze svého také zaplatila exhumaci ostatků. Navíc do její opravy investuje další nemalou částku.
Nechceme je rušit
Město nechce opuštěné hrobky rušit, protože tím se snižuje plocha využitelná pro pohřbívání. „Původní základy je totiž nutné zachovat a na místě zrušených hrobek pak můžou být jen kolumbária a pomníky,“ dodává Dušková.
Likvidace hrobek je také finančně nákladná. Město ruší ty ve špatném stavu od roku 2006, kdy zrušilo šestnáct míst, v roce 2007 se zlikvidovalo 28 hrobek – celkem to stálo 170 tisíc korun.