Zhruba hodinu měřili v úterý 4. září odpoledne jirkovští strážníci rychlost projíždějících automobilů v ulicích Chomutovská a Dvořákova. K měření použili radar zapůjčený od pražské soukromé firmy. V jejich síti uvízlo deset řidičů.
 
Řidiči si budou muset hlídat tachometr i nadále, strážníci budou v měření pokračovat. „Bude se měřit až do konce roku,“ potvrdila tisková mluvčí jirkovské radnice Eva Dušková. Strážníci si půjčili radar na tři měsíce. „Po uplynutí této doby se rozhodne, jestli smlouvu s firmou prodloužíme nebo ukončíme,“ přidala se ředitelka městské policie Marta Bendová.
 
Radar v rukou strážníků má i své odpůrce. „Nemám na to vyhraněný názor, ale podle mě by se strážníci měli spíše věnovat veřejnému pořádku a měření přenechat státní policii. Také bych rád věděl, kolik za to má ta soukromá firma a kolik město,“ okomentoval půjčku radaru Vladimír Sládeček z Jirkova.
„Firma získá za pronájem radaru třetinu částky vybranou na pokutách. Rozhodně nechceme posilovat městský rozpočet, měření rychlosti není a nebude prioritou strážníků. Nejde o peníze, ale o prevenci,“ uvedl před časem jirkovský místostarosta Jaroslav Cingel.
 
Že bylo zapůjčení radaru opodstatněné, dokázal koneckonců první měřící den. Za necelou hodinu překročila povolenou padesátku desítka řidičů, zajímavostí je, že většinu tvořily ženy. Šest neukázněných řidičů dostalo od strážníků pokutu na místě, zbytek na složenku.
Jirkovská radnice se pro zapůjčení radaru rozhodla poté, co si nechala zpracovat data z orientačního ukazatele rychlosti. Z těch vyplynulo, že s padesátikilometrovou rychlostí v ulicích města si hlavu neláme alarmující množství řidičů.