Tři sochy z pískovce vysoké dva a půl metru. Ty by zhruba za tři roky mohly stát na zahradě Základní umělecké školy v Jirkově. Plánované sousoší v minulých dnech začal tvrdě kritizovat bývalý učitel školy, sochař a výtvarník Roman Křelina.
Autorem sousoší by měl být sochař Josef Šporgy. „Už se nám podařilo zajistit materiál. Půjde o tři sochy vysoké zhruba dva a půl metru, jejichž tvorbu odhaduji na zhruba tři roky,“ řekla Deníku ředitelka školy Milena Sailerová.

Protest sochaře

Romanu Křelinovi vadí na plánovaném sousoší dvě věci. Za prvé cena díla a za druhé, jak sám říká, porušení jeho autorských práv. K tomu podle něho mělo dojít, když byl před třemi lety zbourán relaxační budoár, na jehož místě vyrostou právě zmiňované pískovcové sochy. Roman Křelina dokonce poslal kritický dopis starostovi Radku Štejnarovi.
„Ředitelka Sailerová žádá od města na zhotovení soch neúměrně vysokou částku devět set tisíc korun. Je paradoxem, že zamýšlené dílo má stát na místě, kde umělecké dílo v minulosti stálo. To ovšem nechala ředitelka Sailerová zbourat, čímž došlo k porušení mých autorských práv,“ vysvětloval Deníku Roman Křelina.

Házení klacků pod nohy?

Ředitelka umělecké školy Milena Sailerová a starosta Radek Štejnar kritiku sochaře odmítají. „V rozpočtu školy ani v rozpočtu města nejsou prostředky na zaplacení prací. Autoři projektu se na město pouze obrátili s žádostí o pomoc s oslovováním sponzorů,“ vyjádřil se k tomu Radek Štejnar.
„V tuto chvíli ani nevíme, kolik to bude stát. Kritika je naprosto nesmyslná, je to jenom házení klacků pod nohy. Peníze půjdou od sponzorů, možná se pokusíme o veřejnou sbírku. Autorská práva porušena nebyla. Onen budoár byl zbourán před třemi lety, panu Křelinovi jsem to oznámila. Umělecké dílo by muselo být zaregistrováno a pro jeho vytvoření by musela být sepsána smlouva. Nic takového se nestalo,“ odpovídá na kritiku Milena Sailerová.