Na její místo nastoupí dočasně radní Fryč. Nový ředitel se bude vybírat po prázdninách


Včera na pravidelném zasedání rady se rozhodlo. Pro její odvolání bylo šest ze sedmi radních. Radní Fryč se hlasování zdržel. Ze své funkce ředitelka odchází den poté, co převezme dopis s výpovědí. Důvodů k odvolání bylo více. Tím nejzásadnějším je špatná komunikace. Dalším konkrétním prohřešením je to, že šest měsíců nikdo neodpovídal na maily, které přišly na adresu informačního centra.

Důvody starosty k odvolání


•Nesymetrická komunikace KVIZu se zřizovatelem. Například účetní a finanční rozvahy předkládala pozdě a v nevyhovující podobě.
•Vytváření špatné pověsti a vztahů s obchodními partnery a klienty. Když se měly na zámku konat maturitní plesy, tak se studenti z chomutovské střední školy nemohli s ředitelkou dohodnout, neměla na ně čas.
•KVIZ má zahrnovat kulturu v celém městě. Kulturní a společenské akce jsou na zámku a v centru města je nabídka velmi chudá .
•Kulturní zařízení ve městě chtěla propojit. To se jí nepodařilo. Nevyužila možnosti infocentra k propagaci města, naopak jeho provoz přes zimu utlumila. Od listopadu do května nefungovala ani emailová pošta. Zájemcům o ubytování, turistům i občanům města více než šest měsíců nikdo neodpovídal. Když se pošta letos v květnu spustila, přišlo opožděně 22 tisíc emailů (beru v potaz i podíl spamů, ale přesto je to pochybení).
•Časté změny v personálním obsazení


Než bude vybrán nový ředitel povede KVIZ radní Bedřich Fryč, který má na starosti kulturu.

„Výběrové řízení bude vypsáno. Probíhat bude předpokládám koncem října, protože budou prázdniny,“ informuje starosta Jirkova Radek Štejnar.
Mezi lidmi se spekuluje o tom, že ředitelka byla odvolána hlavně kvůli tomu, aby na její místo mohl nastoupit právě radní Fryč.

„Všeobecně se ví, že pan Fryč dal výpověď ve škole, kde učí,“ uvádí předseda zaměstnaneckých odborů František Vlásek. “Jak nám sdělil starosta, důvody k odvolání ředitelky jsou jen maličkosti,“ dodává. Starosta s tímto do určité míry souhlasí, ale toto tvrzení mělo ještě jeden dovětek. „Stokrát nic umoří i slona,“ říká starosta, podle kterého je toto přirovnání ve vztahu ke KVIZu vhodné.


Bedřich Fryč nařčení odmítá. Už prý slyšel podobných řečí několik.

„Je to naprostý nesmysl,“ reaguje ostře Fryč. „Slyšel jsem už, že budu dělat ředitele Paraplíčka, ředitele 4. ZŠ a dokonce i ředitele zooparku. Jednoduše jsem měl být všude, kde bylo volné místo,“ říká Bedřich Fryč. „Kdybychom to udělali bez výběrového řízení, tak by se to dalo takhle interpretovat. Výběrové řízení je ale naprostou podmínkou,“ dodává. Podle starosty by radní Fryč určité podmínky splňoval, je však jen na něm, zda se přihlásí.

„Určité podmínky splňuje, pro mě je kvalifikovaným a zkušeným, co se týče kultury. Právě proto ho dočasně jmenujeme ředitelem,“ říká starosta. „O stálém řediteli bude ale rozhodovat výběrové řízení,“ dodává.


Zda se Bedřich Fryč bude ucházet o místo ředitele KVIZu na stálo, je zatím otázkou. O místo ředitele KVIZu měl zájem už před dvěma lety. „To že bych se přihlásil do výběrového řízení, nevylučuji,“ připustil včera Fryč.


Podle starosty by měl být nový ředitel člověkem, který se vyzná v dotačních titulech, v kultuře a měl by to být někdo s kontakty a znalostí cizích jazyků.
Radní Fryč bude podle starosty pravděpodobně pobírat za vedení KVIZu plat ve stejné výši, jako měla dosavadní ředitelka.


Ředitelku Hanu Procházkovou odvolání podle jejich slov moc mrzí. „Myslím, že se zaměstnanci KVIZu jsme za ty dva roky udělali obrovský kus práce. Ne vždy bylo vše jednoduché a všechno se podařilo, ale myslím, že jsme tomu dali kus života. Dnes zámek funguje a je známým turistickým místem, a to o rok dřív než se předpokládalo,“ uzavírá Hana Procházková.