Zatímco úřad má evidovaných čtrnáct set psů, městská policie jich při kontrolách v panelácích a rodinných domech napočítala přes dva tisíce. Město má teď podrobný přehled, kdo má v kterém domě kolik psů, a bude tvrdě vymáhat poplatky, které pejskaři musí podle vyhlášky platit.
 
Jak se dalo předpokládat, nejvíc nepřihlášených psů je na sídlištích. Nejvíc restů mají lidé ze sídlišť Nové Ervěnice, Na Borku a Vinařice II. „V části Nových Ervěnic má známku jen 111 psů, ale je jich tam 214, Na Borku chovají lidé 249 psů, ale přihlášených jich je pouze 113,“ přiblížila mluvčí jirkovské radnice Eva Braumová. V centru města je situace lepší.
Na sídlištích je skoro v každém paneláku alespoň jeden pes. „Obvyklý počet je osm v jednom vchodě. Rekord má asi jeden vchod v ulici Na Borku, kde žije 13 psů,“ dodala pro zajímavost Braumová.
 
Výjimkou podle mluvčí nejsou ani čtyři psi v jednom bytě, někde mají třeba tři hafany, ale jenom jednoho nahlášeného.
Majitele nepřihlášených psů strážníci poučili o tom, kde a jak mají za svého psa zaplatit. „Finanční odbor je přesto ještě osloví, aby zaplatili, jinak je čeká správní řízení a pokuta,“ varuje místostarosta Jaroslav Cingel.
Z poplatků za psy platí radnice hlavně úklid veřejné zeleně od psích exkrementů, ale také třeba provoz psího útulku nebo odchyt toulavých psů.
Některým pejskařům se ale zdá, že město pro ně dělá málo. Nejčastěji vyčítají městu to, že nechce v ulicích rozmístit sáčky na psí exkrementy a výkaly po psech zůstávají na trávě či chodnících.