Málo lidí a moc peněz


„Nebyl tak vytížený a potřebuje značné investice,“ vysvětluje základní důvody starosta Jirkova Radek Štejnar.


Jeho slova potvrzuje ředitelka jirkovského Domu dětí a mládeže Zdeňka Bolomská, která měla tábory na starosti.

„Jezdilo se tam hlavně v červenci. V srpnu už bylo lidem ve stanech chladno, takže už tam jezdit nechtěli,“ popisuje.


Město na tábory každoročně přispívá – na Branov to bylo vloni šedesát tisíc korun. Bez peněz od úřadu by tábor prodělal a to se ani neprováděly žádné investice. A areál je potřebuje.


Základna u Berounky totiž není v dobrém stavu a bez investic by tam ani letošní sezona nemohla začít. Sesul se tam svah, dřevěné stěny ve sprchách plesnivějí. Je třeba tam postavit splachovací záchody, upravit terén, zrekonstruovat hřiště, nakoupit nové stanové plachty. Dohromady to dělá asi milion korun.


Město se proto rozhodlo se táboru raději zbavit. „Úřední odhad hodnoty tábora je jeden a půl milionu korun. Za méně to neprodáme,“ říká Štejnar. Zatím jen neoficiální zájem projevil branovský obecní úřad.


Chybět prý nebude


Do Branova jezdily děti z Jirkova i okolí, například z Junáka, Domu dětí a mládeže, ze škol, nebo si ho pronajímaly místní firmy pro děti svých zaměstnanců. Podle Bolomské místním dětem chybět nebude. „Větší zájem je o náš druhý tábor – v Dolním Radíkově,“ říká. „Navíc chceme jako příměstský tábor využít základnu v Bernavě a řada nabídek na tábory je na internetu. A ti, kdo budou chtít jen do Branova, se mohou domluvit s novým majitelem.“


Dolní Radíkov zůstane


Tábor v Dolním Radíkově na Jindřichohradecku patří také městu. Je chatkový a také víc využívaný. Zatímco stanový areál byl vloni obsazený po 42 dní, tady táborníci strávili 77 dní. I na něj ale město doplácí. Přesto si jej město nechá.


„Je v lepším stavu a spíš se naplní. A také ho můžeme spíše nabídnout na výměnu, když budou chtít jirkovské děti jet na léto někam jinam,“ vysvětluje starosta.