Část patrové budovy, která stojí kousek od areálu Horník, už nyní slouží pro klasické bydlení. Větší část doteď zabírala komerční ubytovna. Ta skončí.


„Ubytovna je nevytížená, zatímco poptávka po menších bytech je velká, proto se radní rozhodli předělat ubytovnu na 24 klasických nájemních bytů,“ vysvětlila mluvčí jirkovské radnice Eva Dušková. Stávající nájemní smlouvy zůstanou beze změny.


Město už má seznam lidí, ze kterých bude nové nájemníky vybírat. Jde o Jirkováky, kteří již dřív žádali město o byt. Na seznamu jich je padesát. „Budeme je postupně nabízet a uvidíme U některých žadatelů už se mohla změnit situace, třeba mají rodinu a chtějí větší byt,“ podotkl k seznamu místostarosta Jaroslav Cingel.


Jirkov do představby nemusí investovat moc – ubytovna totiž vznikla z klasického obytného domu. Uvnitř jsou normální byty i s balkony. Za domem je i parkoviště. Městskou kasu úpravy vyjdou na 325 tisíc korun. „Jde hlavně o připojení k elektroměrům, plynoměrům, montáž měřidel či revize,“ jmenuje Cingel. Hotovo to má být do léta.


Budovu město koupilo koncem loňského roku od Mostecké uhelné za 12 milionů korun. Chtělo si hlavně pohlídat, co s domem bude. V přízemí funguje také restaurace a sídlí tu pobočka Úřadu práce.


Vedení Jirkova předpokládá, že na nájemném vydělá ročně 630 tisíc korun. Kupní cena i s opravami se tak městu vrátí zhruba za dvacet let. Ubytovna by sice vydělala ještě o sto tisíc víc, ale musela by být celý rok stoprocentně vytížená, což je nereálné.