Jirkovská přehrada je už bezpečná. I když měla oprava stát stovky milionů, Povodí Ohře to dokázalo doslova za pár korun. Jirkováci se tak už nemusí bát záplav, zachránilo je několik tater s jílem.
Loni při kontrole se přišlo na to, že jirkovská přehrada není dostatečně bezpečná. Podle odborníků se mohla při desetitisícileté vodě přelít, v krajních případech i protrhnout.


„Odborníci zprvu navrhovali řešení, které by stálo sto padesát až dvě stě milionů,“ říká tiskový mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. „V podstatě by se jednalo o stavbu nového přelivu, což je zařízení, které umožňuje protéci přebytečné vodě,“ vysvětluje.
Dodatečný výzkum ale Povodí Ohře značně ulevil. Propočty expertů ukázaly, že na záchranu přehrady stačí opravdu málo, několik tater speciálního jílu.
„Nebylo jednoduché obstarat materiál, který by vyhovoval. Po dlouhé době shánění se nám jej přeci jen podařilo sehnat, a to ve Vršanech,“ uvedl Jan Svejkovský s tím, že minulý týden se podařilo přehradu opravit s náklady pěti set tisíc korun. K tomu je ale nutné připočíst několik milionů korun na zachytávací zařízení, ovšem i tak jde o obrovskou úsporu.


Oddechnout si tak mohou i Jirkovští, kteří by byli v případě povodně první na ráně. Jak jsme ale zjistili, problém s přehradou je příliš netrápil. „Tak jsem samozřejmě ráda, že se to vyřešilo. I když si myslím, že zase tak velké nebezpečí to nebylo,“ uvedla například Zdena Kovářová, která žije na jednom z jirkovských sídlišť.
Ve své podstatě má pravdu, desetitisíciletá povodeň je totiž jen hypoteticky stanovená hodnota. Zatím o její existenci není žádný záznam. Při povodních v roce 2002 na nejpostiženějších místech dosáhly záplavy míry pětisetleté vody.