Radní proto chtějí změnit vyhlášku o místním poplatku za využívání veřejného prostranství. Provozovatelé restaurací by tak měli ročně platit pouhých pět set korun za jakkoli velkou plochu zahrádky.


„Očekávám, že by to mohlo nahrát klasickým hospodám, restauracím nebo cukrárnám,“ vysvětluje záměr radních starosta Jirkova Radek Štejnar. Podle něj by navíc v nejbližší době mělo dojít ke změně legislativy, která by měla potlačovat herny. „Chceme umožnit podnikatelům přejít na jiný druh podnikání,“ dodává.


Výsledkem by mělo být příjemné oživení středu města, kde je nyní jen pár míst k občerstvení. Podle vedení města by měl tento krok mít také pozitivní dopad na cestovní ruch. Peníze o které město tímto způsobem přijde, získá jinde. Více budou totiž platit za užívání veřejného prostranství na katastru Jirkova cirkusy a lunaparky. Podle velikosti půjde do městské pokladny tři a šest tisíc korun za týden. Poplatek budou muset platit všichni, kdo na prostranství umístí zařízení pro služby a prodej, stavbu či reklamu. Účtují se také kulturní a sportovní akce.