V Chomutově, Kadani i v Klášterci musí městští strážníci pravidelně absolvovat fyzické testy. Jedinou výjimkou je až doposud Jirkov, tamní radnice to chce nyní změnit.

 

Zajímavé je porovnat Kadaň s Jirkovem. Velitel kadaňských strážníků Jindřich Drozd před časem fyzické testy dokonce zpřísnil. Pokud v nich strážníci neuspějí, přijdou o část platu. Samozřejmostí jsou také pravidelné kurzy sebeobrany.
To v Jirkově mohou být strážníci v klidu. Zatím pouze dostávají příspěvek od zaměstnavatele ve formě poukázek, které mohou využít na kulturu, sport a další volnočasové aktivity. „Poukázky hojně využívají právě na zlepšování kondičky,“ uvedla před časem tisková mluvčí jirkovské radnice Eva Dušková.
Srovnání tedy pro Jirkov nedopadlo právě růžově. Jirkovská radnice to nyní ale chce změnit. „Plánujeme zavést fyzické testy. Nyní probíhá výběrové řízení na dva nové strážníky. Jeden z adeptů je velmi dobře fyzicky vybaven a ovládá i bojová umění. Mohl by se o fyzickou přípravu strážníků starat,“ řekl na čtvrteční schůzce s novináři jirkovský místostarosta Jaroslav Cingel.
 
Ředitelka jirkovské městské policie Marta Bendová poukazuje rovněž na vysoký věkový průměr stávajícího sboru, který je nyní kolem čtyřiceti let. Ten by se mohl alespoň trochu snížit přijetím dvou mladých nováčků.
„Jsou to mladí muži ve věku od 23 do 28 let, a věřím, že budou schopní,“ nastínila ředitelka městské policie Marta Bendová. Do služby se vším všudy však nová posila nastoupí až v květnu nebo v červnu. Nováčky totiž ke konci tříměsíční zkušební doby čeká ještě dvouměsíční kurz, na jehož konci získají osvědčení pro práci strážníka.
 
V Jirkově tak bude za rok dohlížet na veřejný pořádek dvacet strážníků, což odpovídá nepsanému pravidlu, že na tisíc obyvatel připadá jeden strážník.
O práci strážníka v Jirkově byl zájem. V evidenci měla městská policie sto tři dotazníků, všechny zájemce oslovila, dvaačtyřicet z nich se dostavilo. S těmi proběhly pohovory, komise nakonec doporučila šestici uchazečů, která ještě projde psychotesty.