O opravy balkonů požádali město sami nájemníci. První byli lidé z ulice Karla Marxe č.p. 1681, tam už mají opravených sedm balkonů v mezipatrech. Lodžie, které patří k bytům, přijdou na řadu letos. „Je jich celkem šestnáct. Bude záležet na nájemnících, kolik jich opravíme,“ dodala mluvčí jirkovské radnice Eva Dušková. Týká se to ale pouze těch, kteří nedluží na nájemném.

Se stejnou žádostí přišli pak ještě sousedé z vedlejšího vchodu. Přestože balkony jsou tu v trochu lepším stavu, v obou případech se město rozhodlo, že nájemníkům také vyhoví. A to za stejných podmínek.

Jak podotkl starosta Jirkova Radek Štejnar, na náklady města jdou jen opravy balkonů v mezipatrech. „Opravy balkonů u bytů, což je deset tisíc za každý, přičteme k ceně bytů, až se budou prodávat,“ doplnil.

Přestože se to může zdát výhodné, ještě jedno riziko oprava od města skrývá. Radnice totiž opraví balkony tou nejlevnější variantou. „Až si budou lidé byt kupovat, třeba tam budou chtít jiné zábradlí nebo si je zasklít a budou ho opravovat znovu,“ podotýká Štejnar.

Třetí panelák, kde se město rozhodlo balkony na žádost lidí opravit, je č.p. 1030 v Palackého ulici. Tam půjdou veškeré náklady na vrub města, protože v tomto domě se byty prodávat nebudou.

Investice do balkonů vyjdou Jirkov na stovky tisíc korun. Další podobné žádosti už by ale město muselo odmítnout. „Máme schválený plán oprav, na další podobné už letos nejsou peníze,“ uvedl starosta.