Jirkováci jsou pro.

„Chválabohu. Já si pamatuju, že nějací bezdomovci pořád postávali u té vietnamské večerky u řeky. Bála jsem se, už tam radši nechodím,“ svěřuje se třiašedesátiletá důchodkyně. „Neumím si představit, jak to budou kontrolovat, ale když to bude nějak rozumně vymezené, asi to bude dobře,“ dodává třicetiletý Radim Masařík.


Úředníci teď společně se strážníky tipují lokality, kde jsou lidem alkoholové dýchánky pod širým nebem nejvíc na obtíž. Měly by to být hlavně parky, dětská hřiště či okolí škol.


„V současné době si lidé stěžují hlavně na povalující se bezdomovce v parku Smetanovy sady, který je pár kroků od náměstí,“ přiblížila jednu z oblastí mluvčí radnice Eva Dušková. Skupinky bezdomovců s pivem v ruce jsou občas vidět také u některých večerek v centru města.


Ve vyhlášce musí být vyjmenované konkrétní ulice či prostranství, jinak by hrozilo, že vyhlášku zruší ministerstvo vnitra. „Které přesně to budou, se teď říci nedá. Lokality budou vybrané do září,“ dodal místostarosta Jaroslav Cingel. Vyhlášku by měli ještě ve stejný měsíc posoudit radní, poslední slovo budou mít zastupitelé. Nový předpis by tak mohl být schválen ještě v letošním roce.


Jirkov není jediným městem v okrese, kde se proti opilcům chystají bojovat vyhláškou. V Kadani už vyhláška platí přes dva měsíce, alkohol je tabu v okolí škol a školek a na šesti vybraných rizikových místech. O předpisu přemýšlejí také v Klášterci či Vejprtech. V sousedních Lounech už dávají strážníci za porušení vyhlášky pokuty.