Deník navštívil ve čtvrtek 1. listopadu Valerii Zikmundovou v jejím bytě v Tkalcovské ulici v Jirkově. Ženě minulý pátek muž z Chomutova pistolí prostřelil okno dětského pokoje, který obývá její sedmiletá dcera. V okně zůstala po kulce v průměru třícentimetrová díra.
Když se Valerie Zikmundová vzpamatovala z šoku ze střelby, čelila nelehké otázce – „kde vzít peníze na výměnu prostřeleného skla?“ Jak už Deník uvedl, Valerie Zikmundová se nalézá v těžké životní situaci.


„Žiju sama s dcerou. Před třemi týdny jsem dokončila chemoterapii při léčbě rakoviny. Měsíčně se vším všudy pobírám osm tisíc dvě stě korun. Když zaplatím nájem a jiné poplatky, zbydou nám maximálně dva tisíce na živobytí,“ popisovala své trable. „Dát několik stovek za výměnu okna, si prostě nemohu dovolit,“ pokračovala.


Správce městských bytů, jirkovský IZ – Real, okno zasklít odmítl. Podle něj si musí poradit sama. Deník se proto ženě rozhodl pomoci. Včera jí navštívil se sklenářem a sebou přinesl návdavkem informaci o dopadení pachatele.
„Musím vám moc poděkovat. Kdyby nebylo vaší pomoci, díru v okně bych nejspíš musela zalepit nějakým kartonem,“ přiznala Valerie Zikmundová.

Proč okno nezasklil správce? Protože nemusí…

Společnost IZ Real, která spravuje městské byty v Jirkově, okno zasklít odmítla. Její ředitel Ivo Zábranský se odvolává na prováděcí vyhlášku, podle které jdou tyto opravy na vrub nájemníka.


Co se zákonů týče, IZ Realu chybu neudělal. Podle občanského zákoníku hradí drobné opravy nájemce. „Pojem drobných oprav pak upravuje zvláštní právní předpis. Ten stanoví, že se za drobné opravy považují opravy jednotlivých částí oken a jejich součástí. Pokud nebylo v nájemní smlouvě sjednáno jinak, opravu poškozeného okna v bytě hradí nájemce,“ potvrzuje jednoznačně chomutovský advokát Bohuslav Roll, kterého chomutovský deník s případem oslovil.


IZ Real spravuje byty městu, takže vyhláškou by se řídit měl. Otázka je, jestli za každou cenu (viz také Názor deníku na této straně).
Třeba Stavební bytové družstvo Chomutov by se zachovalo jinak. „Zasklení okna by se zaplatilo z fondu oprav, tedy z prostředků domovní samosprávy. A až by se dopadl viník, tak by se po něm částka vymáhala,“ uvedl předseda družstva Josef Tvrdý.

Proč Deník pomohl?

Valerie Zikmundová, které chomutovský deník
zaplatil zasklení prostřeleného okna, dluží městu na nájemném. S touto informací přispěchal Ivo Zábranský včera ráno – poté, co si přečetl náš včerejší článek. Prý aby to bylo fér pro obě strany. Budiž.
Deník už při vzniku prvního článku věděl, že paní Zikmundová dluží. Přesto jsme se v redakci shodli a rozhodli jí pomoci. Proč?
Za prvé : IZ Real by jí okno nezasklil, ani kdyby nedlužila. Proto jsme to také nikde jako argument neuváděli – nebylo relevantní.
Za druhé : Za dluhy si paní Zikmundová může sama. Chomutovský deník je za ni platit nebude, ani nebude nikoho přemlouvat, aby jí je odpustil. Ale okno si sama neprostřelila.


Za třetí: Její dluhy nejsou astronomické, spíše dokazují, že je opravdu ve finanční tísni.
A za čtvrté: Situace, kdy má člověk zaplatit za škodu, kterou nezpůsobil, je na hlavu postavená – vyhláška nevyhláška. Kdyby nebyla zima a do bytu dírou po kulce nefoukalo, možná bychom o tom mohli pár dní filozofovat. Ale tahle situace si žádala čin. A Deník chce ukázat úřadům a firmám, kdy je třeba spíš jednat, než filozofovat nad předpisy.


Žádný předpis správci bytu nezakazuje okno zasklít, jen to nemá za povinnost. A město ani IZ Real by částka nezruinovala.
Zajímavost na konec – sklenář Jiří Varmuža, kterého jsme objednali, se sám od sebe nabídl, že polovinu nákladů zaplatí. Odmítli jsme. Ale s hřejivým pocitem, že je to další důkaz, že děláme správně. A také červíkem pochybností – jak to, že co je ochoten investovat drobný živnostník, není ochotna investovat velká firma?