Doposud dávali strážníci za okno špatně zaparkovaného automobilu jen oznámení. Od podzimu se však může stát, že špatně zaparkované auto už řidič nenajde na místě, kde jej zanechal. Odtahovka totiž bude ve střehu dvacet čtyři hodin denně.


Špatné parkování se navíc prodraží. Kromě pokuty od policie, nově řidiči zaplatí třináct set korun za odtažení auta. Vozidlo odtahová služba odveze k Podniku služeb a pokud si jej řidič v tentýž den nevyzvedne, zaplatí za první den stání ještě navíc sto korun a za každý další den šedesát.


Odtahovka by však neměla odvážet všechna špatně stojící auta.

„Odtažen bude ten, kdo bude bránit provozu,“ říká striktně starosta Jirkova Radek Štejnar. „Parkovacích míst sice není dost, ale se stává, že je někde volno, a řidič přesto zaparkuje v křižovatce. Vyhodnocení situace, a rozhodnutí, zda auto odtáhnout, zůstane na policii,“ vysvětluje starosta.


Hlavním důvodem, proč se město rozhodlo pro vlastní odtahovku, je operativnost. Jirkov si doposud musel najímat odtahovou službu až z Klášterce. To ale dělal jen při blokovém čištění, aktuální problémy se tím nedaly řešit. Dalším důvodem je, že jak strážníci městské policie tak pochůzkáři Policie ČR denně vidí v ulicích deset až dvacet vozidel, která překážejí, špatně parkují a brání tak průjezdu sanitky nebo hasičů. „Když se podíváte v noci po ulicích Jirkova, tak tam uvidíte několik aut, které stojí v rozporu s předpisy,“ říká ředitelka městské policie Marta Bendová.


Město navíc ušetří. „Z třinácti set, které řidiči dříve zaplatili, dostalo město jen sto korun. Nyní půjde celá částka na účet hasičům,“ informuje starosta. Ti totiž ze svého rozpočtu vydají milion a půl na koupi ojetého nákladního vozu Iveco s odtahovou nástavbou.
Odtahovka by měla městu také pomoci zbavit se starých vraků a při odklízení aut při autonehodách.