Jirkovské základní školy navštěvují děti z obcí, které základní školy nemají. Podle školského zákona jsou povinny za tyto děti Jirkovu platit takzvané neinvestiční náklady. Do této doby jirkovská radnice platby nevyžadovala, platit se muselo pouze Chomutovu, ke kterému se tedy nyní přidal i Jirkov. Obcím se to moc nelíbí.
 
„Jedná se o devětašedesát dětí, sousední obce by nám za ně měly zaplatit celkem osm set dvacet šest tisíc korun,“ uvedl jirkovský místostarosta Jaroslav Cingel.
Placení se týká čtveřice obcí a Dětského domova ve Vysoké Peci. Tak například Otvice by měly platit za svých šestnáct školáků 225 tisíc korun, platit bude muset dále Vrskmaň a Blatno. Ovšem zdaleka nejhůře je na tom právě Vysoká Pec. Z obce dojíždělo do Jirkova loni třiatřicet dětí a Jirkov za ně požaduje 359 tisíc korun.
 
Starosta Vysoké Pece Milan Čapek je tímto požadavkem zaskočen. „Moc se mi to nelíbí, komu by se to také líbilo. Pro náš rozpočet je taková částka skoro smrtící,“ nechal se slyšet.
Inspiraci by mohl hledat na příklad u Černovic. Ty Chomutovu školné odmítají platit už několik let. Starosta obce Milan Beran totiž tento systém financování základního školství pokládá za protiústavní.
„Tak radikálně bych to neviděl. Souhlasím , že platit by se mělo, ale budeme s Jirkovem určitě ještě vyjednávat a chceme dojít k určitému kompromisu,“ doufá ve snížení částky starosta Vysoké Pece.
 
Jirkov už starosty všech obcí oslovil a v nejbližší době má dojít ke společné schůzce.
Radní dokonce zastupitelům navrhnou, aby od nového roku změnili vyhlášku o školských obvodech. Kvůli ní jsou totiž osvobozeny od placení některé obce. „Jsou v ní totiž tři obce, které jsou buď samostatné – Boleboř, nebo spadají pod jinou obec než je Jirkov – Drmaly a Zaječice. Teoreticky by tedy měly platit za své žáky také. Ve vyhlášce jsou ale uvedeny ve školském obvodu Základní školy v ulici Budovatelů, takže za ně neplatí,“ uvedla mluvčí jirkovské radnice Eva Dušková.