Proč byla tato služba zřízena, jsme se zeptali ředitelky Městského ústavu sociálních služeb Evy Šulcové. „Obraceli se na nás lidé s tím, že mají blízkého v nemocnici, nebyla mu předepsána další rehabilitace a neměl možnost zůstat v nemocnici,“ vysvětluje. Takoví lidé pak nejsou schopni samostatného způsobu života. „Dalším důvodem bylo, že se od nového roku zkrátila doba hospitalizace v nemocnici.“


Služba nabízí dvě varianty pomoci. První variantou je přechodný pobyt. „Ten se využívá tehdy, když si rodina, která se stará o postiženého, potřebuje odpočinout nebo musí někam odjet,“ říká Eva Šulcová. Druhou variantou je rekondiční pobyt, do kterého spadá rehabilitace, aktivizace a ergoterapie. „Tato varianta má připravit klienta pro uvedení do běžného života“, prozradila Eva Šulcová.

 

Komu a jak pomůže…

Po mozkových příhodách – pomůžou vrátit člověka do normálního života a plnit základní potřeby.
Po totální endoprotéze – po amputacích končetin, pomůžou handicapovaným naučit se žít s omezeními, pohybovat se v bezbariérovém prostoru.
Rodiny ležících klientů – naučí jak se postarat o ležícího člověka a co vše musí dělat.


Momentálně je z deseti lůžek využito šest. Jedna z klientek je zde na odlehčovací službě. „Klientka bydlí s dcerou, která se rozhodla zařídit mamince rekondiční pobyt. Ten jí zajistila na tři měsíce, aby o ní bylo postaráno a nemusela se stresovat, když je v práci, co se s maminkou děje“, řekla Eva Šulcová. „Další tři lidé jsou tu po mozkové příhodě a jeden klient je zde také na odlehčovací službě po operaci krčku,“ dodává Eva Šulcová.
Službu si platí sám klient. V základní ceně 12 162 Kč na měsíc je započítáno celodenní stravné, pobyt, pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu a poskytnutí hygienické péče. „Všichni naši klienti by měli mít na službu nárok, my jim pomůžeme vyplnit žádost a potřebné formuláře“, říká Eva Šulcová.


Stát vypočítává příspěvek na péči, který je v rozmezí od 2000 do 11 000 Kč, pacient ho dostane po ukončení rekonvalescence zpět. To znamená že když pacient zaplatí za měsíční pobyt 12 162 Kč a stát mu přizná například osmitisícový příspěvek, těchto osm tisíc se mu vrátí. Takže v konečné fázi klient zaplatí jen něco přes čtyři tisíce korun.
Díky tomu, že si službu hradí sami, mají klienti možnost si určit, co od ní očekávají. „S klientem je proveden test na zvládání běžných denních činností, na základě toho se pak určí cíl pobytu, tento cíl si stanoví každý pacient sám“, prozradila Eva Šulcová. Dále se pak o klienta starají pracovníci specializované péče, sociální pracovníci, rehabilitační pracovníci a ergoterapeuti. Nad všemi je ještě dohlížející lékař.


Služba není určena jen pro Jirkováky, mohou jí využít i obyvatelé jiných měst. Městský ústav sociálních služeb eviduje zájemce v pořadníku. To znamená, že když má někdo naplánovanou operaci třeba právě kyčelního kloubu, může se zaevidovat dopředu, aby po operaci mohl služby hned využít.
Minimální doba pobytu je jeden týden a maximálně tu klient stráví tři měsíce. Žádosti o pobyt jsou k dispozici na recepci v budově Městského ústavu sociálních služeb v ulici U Dubu, kde se také odevzdávají.