Přes svůj věk je paní Marie stále svěží. Zdravotně je na tom na svůj věk dobře, jen špatně slyší, takže gratulanti museli svá blahopřání pronášet velmi hlasitě. Čtrnáct let je klientkou Městského ústavu sociálních služeb, svůj pokoj má v Domově důchodců v Mládežnické ulici.


Miluje becherovku, což je prý zázračný lék, který užívá v rozumné míře každé ráno. Také dostala balení s „léčivým“ nápojem jako dárek.


V domově o seniorce mluví jen pozitivně. Je prý čiperná, aktivně sleduje dění, ráda se dívá na televizi a také se účastní společenských akcí.


Marie Třešňáková se narodila 29.listopadu 1903. Své dětství prožila v Útěchově v okrese Moravská Třebová se svými pěti sourozenci. Většinu života strávila za prodejním pultem a poté už byla jen v domácnosti. S manželem Jaroslavem žili v jednom z chomutovských panelových domů. Poté, co jí zemřel manžel, ji zbyla již jen neteř. Ta žije v Chomutově a pravidelně svoji tetu navštěvuje.


Marie Třešňáková je podle evidence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) jedinou obyvatelkou Ústeckého kraje s rokem narození 1903. Nejstarší Češka, která pochází z Jihočeského kraje, je jen o tři roky starší.

Minirozhovor s nejstarší Jirkovačkou: "Recept na dlouhý život? Becherovka a jít ven"


Slavíte úctyhodné 105. narozeniny. Co Vás při vyslovení číslovky 105 napadne?

Ani nevím. Já to beru takové, jaké to je.

Jak vypadá váš běžný den?

Koukám na televizi, když toho mám dost, tak si lehnu a když je hezky, tak jdu ven.

Už jste docela dlouho klientkou domova. Jak se Vám tady líbí?

Ani už nevím, jak jsem tady dlouho. Jsem ale spokojená. Jsem ráda že tady mám klid a ticho. Měla jsem bláznivý život. Taky nám tady dobře vaří. Nejraději mám něco na smetaně, nebo pečené vepřové.

Jak jste se těšila na oslavu?

Jak se to vezme. Pro nás už to ani moc není, Tancovat už nebudu, už mě bolí nohy.

A jaký máte recept na dlouhověký život?

Je to jednoduché. Když je hezky jdu ven a hotovo. A také miluji Becherovku, tu užívám každé ráno.