Vyšetřováni však budou na svobodě. Policisté totiž neshledali důvody, proč by měli žádat o poslání do vazby.
„Je škoda, že nešli do vazby. Myslím, že nájemníci ze sousedního bytu mají důvod se jich bát,“ říká strážník Petr Kubaczka, kterého opilí útočníci napadli, když sousedy bránil. Sám prý strach nemá.


Strážník některé z útočníků zná. „Dokážou se ovládat, když jsou střízliví. Když se ale opijí, jsou schopní se mstít,“ uvedl.
Násilníci byli po útoku umístěni do cely předběžného zadržení. „Následně je vyšetřovatel vyslechnul a sdělil jim obvinění z trestného činu útoku na veřejného činitele, výtržnictví a vyhrožování, přičemž nejzávažnějším trestným činem je útok na veřejného činitele. Pachatel za něj může být odsouzen od jednoho do pěti let vězení,“ sdělila včera tisková mluvčí chomutovské policie Marie Pivková.


Odhadem dvanácti podnapilým Romům se ve středu v noci nelíbilo, že jim jirkovští strážníci chtějí zatrhnout jejich hlučnou oslavu narozenin. Když je městští policisté upozornili, že ruší noční klid, začali je dva muži ve věku 22 a 31 let slovně napadat, vulgárně jim nadávali a provokovali je. Posléze se do konfliktu zapojily i třiadvacetiletá a jednadvacetiletá žena. Dobývaly se na sousedy, o kterých si myslely, že na ně zavolaly policii.


Incident vyvrcholil brutálním zbitím třiačtyřicetiletého strážníka Petra Kubaczky. „Dostal jsem ránu násadou do hlavy. Ztratil jsem vědomí. Když jsem se probral, sedělo na mně několik chlapů a bušili do mě,“ popsal nejostřejší část útoku Kubaczka. Bitku rázně ukončil soused hlučných Romů, který použil pistoli. Vystřelil do vzduchu a vtáhl napadené strážníky do bytu.

 

Střílet – jediné řešení slušných?

Komentář Josefa Duška

Nikdy jsem neměl moc důvodů věřit v přísnost našeho právního režimu, ale z jirkovského incidentu už jde mráz po zádech.
Věřím, že policisté opravdu v zákoně žádné důvody pro vazbu útočníků nenašli. Jen škoda, že se musí hledat jen v paragrafech. Kdyby se hledalo tam, kde se rvačka odehrála, důvodů by se jistě našla řada. Jen se zeptejte nájemníků z domu, jak jsou rádi, že se zase mohou na chodbě svobodně potkávat se svými povedenými sousedy…


Kdo jiný by měl sedět ve vazbě než člověk, který je schopný vzít na muže v uniformě násadu? A jak by asi dopadl po jejich řádění „obyčejný“ člověk? Kdo jiný by měl pocítit přísnost demokratických principů než člověk, který není schopen se přizpůsobit běžnému životu a ignoruje práva slušných lidí kolem sebe? A jak by rvačka skončila, kdyby muž nevytáhl zbraň?
Jirkovské události jakoby nesly vzkaz pro slušné lidi: Někdy je nejlepší a jediné řešení pořídit si pistoli a střílet. A z toho zrovna šťastný nejsem.