Město chce tímto krokem zabránit nevzhledným stavbám na zahrádkách a vylepšit jejich celkový vzhled. Na sestavování nových podmínek se podílel také Český zahrádkářský svaz. Ten sám má však ještě navíc své vlastní vnitřní předpisy.


Někteří jirkovští zahrádkáři jsou novými podmínkami otráveni.

„Je to hloupost. Doufám, že mě to nijak neomezí a nebudu muset znovu měnit plot, když jsme ho udělali nový,“ reaguje na novou zprávu zahrádkář Bohumil Asník.


Podobný názor má i další zahrádkářka.

„Je to další buzerace. Jestli nám ještě budou říkat, co máme dělat a jak,“ nechce ani domýšlet Alena Žižková. Ta zatím o žádné změně neví a doufá, že se jí nijak nedotkne. „Každý si přeci udělá plot, na jaký má. Tady to je oplocené. Na Stráni například nejsou žádné ploty,“ říká rozhořčená Žižková z kolonie Úsvit.


Jiní zahrákáři vidí v nových pravidlech přínos.

„Někteří se o své zahrádky vůbec nestarají a mají tam hrozný nepořádek,“ přemítá Jaroslava Molnárová. „Z jedné strany je to tedy dobré, že budou pravidla platit. Vždyť když se tři nebo čtyři starají, tak můžou i druzí, ne?“ ptá se.


Pravidla zahrádkaření se stanovila především kvůli individuálnímu zahrádkáření v centru města.

„Chtěli jsme, aby stejná pravidla platila všude,“ vysvětluje Josef Urban, předseda jirkovské zahrádkářské organizace. Podle něj totiž často veškerá kritika směřovala k zahrádkářům, přestože nešlo o členy zahrádkářského svazu.


„Co se týče zahrádkářských osad, s nimi uzavírá smlouvy město, ale činnost kontroluje svaz zahrádkářů,“ informuje Urban. Pravdou však je, že i organizované zahrádkáře čekají změny. „Kolem osad bychom chtěli vybudovat solidní plot,“ sděluje předseda.