Ten by měl přivést do města nové mozky. Vedení města totiž počítá s takzvaným podnikatelským inkubátorem a vývojovým a výzkumným centrem pro vodárenské firmy a elektrofirmy.


S realizací projektu by měly výrazně pomoci dotace z evropských fondů. Celkem by město mohlo získat až dvacet osm milionů korun, šest by pak investovalo z vlastní kapsy.

„Na jejich získání je velká šance, protože v Ústeckém kraji podobně zaměřených projektů moc není,“ říká tisková mluvčí města Eva Dušková.


Kvůli inkubátoru by se měla v centru Jirkova postavit zcela nová budova. Ta by zabrala místo na náměstí Dr. E. Beneše, přímo naproti radnici, kde je nyní proluka. Její zastavění doporučují i odborníci, kteří pro město vytvářeli architektonické studie. Budova inkubátoru by sloužila jako kanceláře pro malé a střední inovační firmy.


Další možností, jak přilákat do Jirkova absolventy vysokých škol a zvýšit tím v Jirkově vzdělanost, je vybudování vodárenského a zkušebního polygonu. Ten by měl vzniknout v areálu Borsig v Jezerské ulici. Na tento komplex by mohlo město získat dotaci ve výši třiasedmdesát milionů korun. Samo by do městské kasy muselo sáhnout pro dvacet jedna milionů.


V současné době není areál nijak využívaný, patří místnímu podnikateli a zastupiteli, s nímž už vedení města o případném prodeji pozemků jednalo.
Pokud by se podařilo projekt Technologického centra zrealizovat, zapojilo by se do něj i vzdělávací a školící centrum na zámku Červený Hrádek. „Přínosem pro město by byl také dvoumilionový roční příspěvek na provoz zámku,“ informuje tisková mluvčí.


Město by v případě realizace neneslo žádné náklady na provoz. Naopak by mělo profitovat. Kromě toho, že by zastavělo proluku a zvelebilo areál bývalé továrny, postavilo by také v souvislosti s podnikatelským inkubátorem podzemní garáže v centru města.


O budoucnosti Technologického centra v Jirkově, budou ještě diskutovat zastupitelé. Ti mají dostat na svém únorovém zasedání ekonomickou rozvahu celého projektu. Poté by se měli rozhodnout, zda projekt podpoří či nikoli. Udělením souhlasu s přípravou projektu, je však nápad vybudovat podnikatelský inkubátor, který zveřejnil před časem starosta Radek Štejnar, o mnoho blíže k realizaci.