Známou vilu chce město za desítky milionů přebudovat na knihovnický komplex, obnovou projde také rozlehlá zahrada okolo domu.

„Na rekonstrukci Kludského vily jsme získali třicetimilionovou dotaci, ale tu získáme až po dokončení investice. Nejprve tedy budeme muset částku uvolnit z našeho rozpočtu,“ dodává k tomu mluvčí jirkovské radnice Eva Dušková.


Mezi další významné investiční akce patří i dokončení společného hřiště pro základní školy v Krušnohorské a Studentské ulici. Podíl města k získané dotaci je 2,5 milionu korun.


Chystá se také rekonstrukce několika ulic. Za pět milionů dá radnice dohromady Hornickou ulici, nových komunikací se dočkají lidé z ulice K. H. Máchy a také v Březenci, nový chodník bude ve Vinařické.


V centru města, kde je to hodně potřeba, přibudou nová parkovací místa. Podélná stání budou v ulici Alešova a 5. května. „Silnice je tam dost široká – ubereme kus z vozovky a kus ze zeleně podél,“ vysvětluje místostarosta Jaroslav Cingel, jak místa vzniknou. Zhruba dvacet míst navíc vybuduje město také na parkovišti před kulturním domem na Ervěnické ulici.


Dále se Jirkov pustí do rekonstrukce a přístavby sociálního zařízení na autobusovém nádraží. Budou tam konečně pořádné záchody, čekárna a přestěhuje se tam prodejní místo dopravního podniku. Dokončí se také rekonstrukce zasedacího sálu na radnici.


Pokud město uspěje s žádostí o dotaci na Integrovaný plán rozvoje města, bude potřeba vyčlenit z rozpočtu města 15 milionů korun na několik dalších akcí. Rekonstrukce komunikací Na Borku, parkoviště na místě U-rampy, zúžení obchvatové komunikace, revitalizaci zeleně a veřejných prostranství Na Borku. Na úspěchu další žádosti o dotaci závisí i případná rekonstrukce Chomutovské ulice, která by stála osm milionů korun. Mohl by tam vzniknout i potřebný kruhový objezd za další tři miliony.


Celková částka určená na investice je 88 milionů korun. Plán ještě musí schválit zastupitelé, ti o něm budou diskutovat na svém zasedání 18. února.