Setkání se zúčastnili poslanci František Bublan, Jaroslav Krákora a Zdeněk Maršíček. Kromě nich zde byli místostarosta Jirkova Jaroslav Cingel, Hana Bílková místopředsedkyně soudu, Jitka Čádová z probačních a mediačních služeb, Marta Bendová ředitelka městské policie Jirkov, Martin Řehůřek z Policie ČR Jirkova, Jiří Volprecht ředitel Okresního ředitelství Policie ČR Chomutov.


Po skončení projevu Radka Štejnara, byl přehrán záznam z tísňového volání a vysílaček policistů, z akce, při které došlo k napadení jirkovského strážníka Petra Kubaczka. Tento útok byl také poslední kapkou, která donutila vedení Jirkova začít jednat.


Ihned po tom dostal slovo Jiří Volprecht. Ten nesouhlasil s tím, že by chomutovský okres byl tím nejnebezpečnějším v České republice. Přesto upozornil na to, že agresivita některých občanů má vzestupnou tendenci a důvěra v policii se buduje jen těžko.

„Verbální útoky na policisty už nejsou trestným činem. Maximálně se může jednat o výtržnictví,“ poukazoval na to, kam směřují zákony.


Přesto přislíbil, že budou spolupracovat na prohlubování spolupráce s městy a obcemi. „Od 1.3. vymezujeme konkrétní dobu, po kterou budou policisté provádět pěší hlídky v reflexních vestách,“ uvádí jeden z příkladů, jak se snaží bojovat policie Jiří Volprecht.


Další jednání pak pokračovalo za zavřenými dveřmi. O jeho výsledku však informoval starosta spolu s pány poslanci a ředitelem Jiřím Volprechtem.
Co si odnášejí páni poslanci z tohoto setkání? „Nabyl jsem hodně poznatků a dojmů, které by se daly použít při novelizaci zákonů,“ sdělil František Bublan. Druhý poslanec Jaroslav Krákora mluvil podobně. „Nemám problém předat tyto podněty do trestního a bytového zákona,“ informuje Jaroslav Krákora. Ten navíc přislíbil i užší spolupráci se Severočeským sdružením obcí (SESO).


Poslanec František Bublan byl dokonce znepokojen situací, která je v tomto kraji. „Nikde v republice to není tak silné, jako tady,“ oznámil.


Starosta Radek Štejnar zhodnotil setkání jako přínosné. Jediné co se mu nelíbilo, byly technické nedostatky, kvůli kterým nebylo dobře rozumět nahrávce, která byla pouštěna. „Myslím si, že to splnilo očekávání. Mohl by to být začátek spolupráce se SESO,“ hodnotí starosta. Druhá věc, která trochu poznamenala toto setkání byla nepřítomnost pozvaných ministrů. „Mrzí mě, že ministři neposlali alespoň své náměstky, toto setkání by pak mělo daleko větší váhu,“ dodává.


V průběhu měsíce května budou další schůze v rámci SESO, v jejichž rámci se bude informovat o tom, co se děje a jaký dopad mělo toto setkání.

Připojena je také audio nahrávka tísňového volání.