Jirkovák daroval 150krát krev, od města dostal během sobotní pouti cenu Jirky


Osmapadesátiletý bývalý hokejista má totiž vzácnou krevní skupinu O, RH faktor negativní a je univerzálním dárcem. Poprvé krev daroval už jako dvacetiletý. Zdravotníci tehdy přišli za ním a jeho parťáky do práce s prosbou o krev pro novorozeně. Miroslav Klůc se přihlásil a od té doby daroval krev už 150krát. Pětkrát daroval také krevní plazmu.


V odpovědi na otázku co ho k tomu vede, má jasno. “Krev daruji, abych zachránil lidské životy. Pokud mi to zdravotní stav dovolí, budu pokračovat,“ nechal se slyšet.


Do dárcovství „uvrtal“ i další lidi ze svého okolí. Třeba jeho synové darovali kostní dřeň. Když má vzkázat něco pro nerozhodnuté, nehledá žádná vzletná prohlášení. „Běžte, nic to není. Jen to trochu štípne,“ směje se sympatický osmapadesátník.


Klůc má už snad všechna ocenění za dobrovolné dárcovství. Zbývá mu jen Zlatý kříž Českého červeného kříže, který je za 160 odběrů.
Po víkendu mu ke všem oceněním přibyla také cena, kterou město Jirkov jednou za rok oceňuje své významné obyvatele – dřevěnou sošku Jirky. Narodil se sice nedaleko Rakovníku, ale v Jirkově žije už třicet let a má vlastní obchod se zeleninou.


Cena Jirky, spojená i s finanční odměnou a věcnými dary, se letos udělovala podruhé, Vloni ji získal Jiří Fencka, aktivní dobrovolník při organizování sbírek pro Nadaci pro transplantaci kostní dřeně.