Nový zvuk


Ze systému Dolby SR na modernější Dolby Digital Ex by mělo kino přejít během letní pauzy. Momentálně už probíhá poptávkové řízení. Nový zvuk by se podle místostarosty Jaroslava Cingela měl sálem kina nést už v září.


Zvuk bude věrnější a co se týká prostoru, bude lépe rozložený.

„Když například ve filmu přelétá letadlo, tak teď jde zvuk, jako by přelétalo například zepředu dozadu,“ popisuje správce kina Miloš Kubelka. „Nově budou v sále další efektové kanály, takže zvuk bude znít jakoby přelétalo za vámi ze strany na stranu. Jednoduše bude zvuk plastičtější, s větší dynamikou,“ vysvětlil rozdíl.


Deník se byl ptát v ulicích Jirkova, zda nový zvuk přiláká nové návštěvníky, nebo ti stálí budou chodit častěji. Devět z deseti dotázaných se na novinku těší, jeden by udělal jiné změny. „Určitě se půjdu kouknout jaký to je, a když to bude lepší, budu chodit častěji. Teď tam chodím spíš z nudy,“ říká Izabela Kuncová. „Já bych se šel podívat, a když by to bylo dobrý, tak bychom chodili častěji,“ říká Dušan Korčovský.


Trochu jiný názor má Radek Schwarz. „Až tam budou pouštět, co se mi líbí, a to co se hraje všude jinde, tak tam budu chodit. Zvuk to neovlivní,“ říká. Naráží tím na fakt, že Kubelka některé filmy v minulosti odmítl promítat, například Šifru mistra Leonarda.


Budou i další změny


Kromě nového zvuku budou v kině přes léto, kdy se nehraje, udělány i další změny. „Bude upravena akustika,“ informuje správce. Zatlumení sálu se musí udělat tak, aby to vyhovovalo jak kinu, tak i dalším kulturním vystoupením, které tu probíhají. „V multiplexech to mají s akustikou jednodušší, tam se jenom promítá,“ podotkl.

Další změnou bude připojení dálkového ovládání ke stávající technice. To pomůže především při koncertech, přednáškách a divadelních vystoupeních.

„Když řídím nějaký zvuk či obraz při akademii nebo jiném vystoupení, nemůžu přebíhat z kabiny do sálu a zpět,“ vysvětluje Kubelka.


Uvažují i o sedačkách


„V dohledné době máme také v plánu pořídit nové sedačky. Část sálu bychom vybavili novými pohodlnějšími křesly, nebo i dvojkřesly pro zamilované,“ informuje o svých plánech Miloš Kubelka. Podle něj by na nová místa bylo zvýšené vstupné. „Ptal jsem se už namátkově lidí a ti mi říkali, že by si za pohodlné sezení byli ochotni připlatit,“ svěřil se.


Jedno takové křeslo totiž stojí pět tisíc korun. Kdyby se měl vyměnit celý sál, stálo by to více než milion. „Uvažoval jsem o části, zhruba tak čtyřicet sedaček,“ říká Kubelka.


Jirkováci by na prvním místě vyměnili sedačky a pak by se pustili do zvuku.

„Sedačky by to potřebovalo. Teď jsou strašný, ze dřeva, když odcházím mám dřevěnej i zadek,“ říká Izabela Kuncová. „Za dobrý sezení bych určitě dala víc,“ dodává. „Já jsem spíš pro sedačky, než zvuk,“ odpovídá Lukáš Mýval.


Nové sedačky jsou však poměrně nová myšlenka. „Letos na to s největší pravděpodobností peníze nebudou. Někteří z radních Jirkova jsou tomu ale nakloněni, a tak příští rok by to mohlo vyjít,“ doufá šéf kina.


Modernizace kina proběhne díky dotaci z ministerstva kultury ve výši sto devadesát tisíc korun. Nový zvuk bude stát kolem čtyř set tisíc, zbytek doplatí město Jirkov.


Kubelka si od nového zvuku slibuje, že přiláká ještě více lidí. „Dolby digital je jen v Praze, Ústí a teď ho udělali v Kadani,“ říká. V minulém roce navštívilo 456 představení 21.667 diváků, takže v průměrná návštěvnost byla kolem 47 lidí na jednu kulturní akci. Sál má sice 200 míst, přesto je Kubelka s návštěvností spokojen a doufá, že modernější kino přiláká na podzim ještě více diváků.


Vyplatí se to?


Má tak velká investice do malého kina cenu? Vrátí s vůbec vynaložené peníze? „Při těchto investicích se nebavme o návratnosti,“ namítá Kubelka. „Celkové investice se vracejí jen pomalu, ale několikrát týdně máme v kině mládež, která se nefláká po ulicích a neničí obecní majetek. Finanční návratnost to tedy nemá moc velkou, ale morální ano.“