Střed Jirkova uvidí podobnou akci úplně poprvé. Podobný nápad měl šéf jirkovského kina již před dvěma lety. To se vydal spolu s plátnem a promítačkou na Červený hrádek.

„Tehdy se promítalo celý týden v kuse. Přestože pršelo a nebylo tedy počasí na letní kino, přišlo sto padesát lidí,“ vzpomíná Miloš Kubelka.


Ačkoliv promítání sklidilo úspěch, na rok se odmlčelo. Jediným organizátorem byl právě vedoucí jirkovského kina Kubelka, který byl nemocný. Letos se rozhodl nápad zopakovat v rámci Jirkovského kulturního léta. Na zámek se však nevrací, přišel s novou myšlenkou, náměstím. „Je to blíž lidem,“ vysvětluje jednoduše Kubelka. „Na Hrádek bychom museli vymyslet ještě autobus. Přece jenom to je dál a navíc se promítá v noci,“ uvádí další důvody.


Vzít plátno, promítačku a jít pouštět film na veřejnosti, však není zcela jednoduché. Problém začíná již při výběru filmu. „Je to problém. Na DVD vycházejí filmy půl roku po premiéře. Ty filmy, o které jsme měli zájem, vyjdou až v září,“ poukazuje na jednu z obtíží Kubelka. Musí samozřejmě jít o legální půjčení filmu. Ani nelegální kopie by nebyla řešením. „Říkali mi lidi, že by mi půjčili DVD se staženým filmem, ale kromě porušení práv, by to bylo stejně na nic. Je to nekvalitní na tu velikost, ve které to budeme promítat,“ vysvětluje.


Jirkováci se tak přiblíží Chomutovákům, kteří mohou během prázdnin chodit na Kamencové jezero. Nebudou mít sice tak velkou promítací plochu, ale přesto je to možnost, jak strávit sobotní večer. Navíc vstup je zdarma.


Promítat se bude první a druhou srpnovou sobotu. Připraveny jsou filmy Dannyho parťáci a Zavraždění Johna Lennona. Na náměstí u kostela budou pro pohodlí diváků připravené lavičky, které se přivezou z Červeného hrádku. Sezení na zemi či dekách však není zakázáno.