Jezerskou ulici, kde je několik rodinných domků, trápí každý déšť. Přívalových dešťů se její obyvatelé přímo děsí. Po každém dešti totiž jejich ulici zaplaví bahno a nečistoty, které s sebou přináší voda z oblasti kolem drůbežárny na Červeném hrádku a ze zahrádkářské kolonie Jezeří 2.

„V případě přívalových dešťů se tam vytváří jazyky bahna, které musí lidé nebo Podnik služeb uklízet,“ potvrzuje starosta Jirkova Radek Štejnar.
Bahno a nepořádek jsou však v ulici vidět i po menších deštích, jaké byly například tento víkend. Obyvatelé Jezerské ulice si na tento problém stěžují již dlouho. „Jakmile trochu zaprší, tak to všechno bahno ze zahrádek steče dolů,“ říká Libuše Balonová. „Je to roztahané po celé silnici a jsou plné i příkopy,“ dodává. „Bahno mi teče přímo do zahrady a nemůžu s tím nic dělat,“ stěžuje si Jan Fučík z Jezerské ulice. „Nedokážu si ale představit, že to tam nějak odchytí. Navíc jestli to bude kovový, tak to sběrači odnesou,“ svěřuje se svým názorem.


Přesto někteří lidé z Jezerské ulice uznávají, že již město, alespoň částečně pomohlo. Přesto pomoc není nijak výrazná. „Musím uznat, že je to už o něco lepší. Čistí nám to tu tak třikrát do roka. Jinak to musíme uklízet my. Házíme to, kam se dá. Soused to bahno dokonce někam vyváží,“ říká Libuše Balonová. „Určitě se těšíme, že to tady bude,“ říká s radostí v hlase.


Nyní město udělá další krok. Na hranici nezpevněné komunikace s asfaltovou silnicí upevní lapač nečistot. Ten má zachytit veškeré nečistoty nesené dešťovou vodou. „Lapač nečistot je v podstatě betonová vana, umístěná přes šířku silnice, hluboká jeden metr a stejně dlouhá. Nahoře přes ni bude mříž, přes kterou bláto a nečistoty propadnou do lapače, kde se zachytí. Dolů do kanalizačních vpustí pak poteče jen voda,“ přibližuje tisková mluvčí Jirkova Eva Dušková.


Podle starosty by se měl lapač za téměř tři sta tisíc umístit do Jezerské někdy na podzim. Lidé z rodinných domků by tak konečně mohli prožít klidnou zimu, bez ucpané dešťové kanalizace a nepořádku kolem jejich obydlí. Bahno a nečistoty pak bude stačit jednou za rok vybrat přímo z lapače.
Vedení města ví ale minimálně o třech dalších lokalitách, kde by bylo podobné řešení vhodné. „V Novém Březenci to teče od holobytů dolů. Problém je, že silnice nepatří nám, musíme se domluvit. Dalším problémovým místem je ulice Ivana Olbrachta a Palackého. Problémy jsou ale i jinde,“ informuje starosta Jirkova Radek Štejnar. „Lidem se ale domy nevyplavují z našich ulic, ale z přilehlých,“ dodává na obranu města.