V současné době město začalo budovat nové dětské hřiště v ulici Boženy Němcové a další hřiště v Nových Ervěnicích chce obnovit. Největší obavy má vedení Jirkova z vandalů.

„U rok starého hřiště na sídlišti Jirkov- střed už vyměňoval Podnik služeb zhruba třicet vytrhaných planěk z plotu,“ uvádí příklad tisková mluvčí Eva Dušková.


Město hledá hlídače z řad Jirkováků


Jirkov kvůli tomu hledá občany, kteří budou ochotni sledovat situaci kolem stávajících hřišť a volat na případné ničitele strážníky. „Budeme se pokoušet oslovit lidi, kteří jsou aktivní v jejich domovních správách, jako jsou předsedové SVJ. Za nějakou přiměřenou úplatu by fungovali jako dozor nad hřištěm,“ vysvětluje starosta Jirkova Radek Štejnar.


Díky občanským hlídačům by podle starosty měly klesnout náklady na údržbu ničených hřišť a nezatěžoval by se tím městský rozpočet. „Budou tím chránit majetek města, tedy svůj majetek,“ doplnil. Lidé by si podle něj měli všímat toho, co se v jejich okolí děje. „Nesledovali by jenom to hřiště, ale chtěli bychom, aby se ozvali i tehdy, když se dějí nějaké nešvary v jejich ulici,“ rozvíjí svou myšlenku.


O tom, že dětská hřiště ničí vandalové a nevychovaná mládež, ví své i obyvatel Nových Ervěnic. „Dřív tady bylo hřiště s pískovištěm, kolotočem a prolézačkami. Vandalové ho ale zničili. Pak sem začali chodit feťáci a nakonec lidi se svými psy,“ říká Alois Horáček, který bydlí v ulici Dr. Vrbenského. „Město nakonec dalo kolotoče a prolézačky odstranit,“ dodává.


Opraví další hřiště


Zarostlý čtvercový prostor v Nových Ervěnicích, mezi ulicemi Ervěnická, Karla Popelky, Dr. Vrbenského a Palackého, kde bývalo dětské hřiště, má znovu ožít.

Město sem dá do konce prázdnin novou prolézačku ve tvaru pavučiny, skluzavku a houpačku. V současné době tu je jen železné torzo, které zbylo z původní prolézačky. Do té doby, než bude hřiště upravené, by starosta rád našel lidi, kteří by své hřiště ohlídali.


Děti z okolí se na nové hřiště těší. „ Je to tady občas nuda. Už se těšíme, až to tady bude nové,“ říkají bratři Jakub a Jan Horáčkovi. „Chodíme si sem hrát, ale lepší bylo, když toho tady bylo víc,“ shodují se.


Jirkov nezbrojí proti vandalům sám


Jirkov není jediným městem, které se o svá hřiště bojí a bojuje proti tomu. Nedávno v Kadani otevřeli dvě nová sportovní hřiště u Domu dětí a mládeže Šuplík. Město se ve spolupráci s Šuplíkem rozhodlo chránit nový sportovní stánek hned několika způsoby. Kromě toho, že je hřiště zamykatelné, a má k němu přibýt i budka, ve které bude sedět hlídač, monitorují se hrací plochy kamerou.