V jirkovských lesích bude moci střílet nový nájemce. Město za to získá 350 tisíc ročněOd 1. září má 876 hektarů jirkovských lesů pro honitbu pronajatých Antonín Herzán. Zaměstnanci příspěvkové organizace Lesy města Jirkova tak budou mít na starosti zvěř už jen na 1100 hektarech.


Nový nájemce bude za pronajaté hektary, po dobu deseti let, přispívat do městské pokladny tři sta padesát tisíc korun ročně. Za to bude mít podle plánu, který předloží městu, povolený odstřel vysoké zvěře. Na oplátku se bude muset nájemce postarat o zvěř v zimě, kdy je nutné ji přikrmovat a také se postarat o škody, které zvěř způsobí. Ty půjdou na vrub jeho účtu. Městu, respektive Lesům, však zůstanou nadále na starosti pozemky a péče o lesní porosty.


O pronájem zažádal sám Antonín Herzán. Částka, kterou musí nájemce ročně přispět do městského rozpočtu, je spočítána z loňského zisku z lovu v celé honitbě, který přesáhl tři čtvrtě milionu korun.

„Jestli to je částka dostatečná, se teprve uvidí,“ říká ředitel Lesů města Jirkova Jaromír Fiala. „Peníze to jsou solidní, ale jestli nemohlo město získat víc, to nevím,“ dodává. Podle něj ukáže až čas, zda byl pronájem honitby šťastný krok nebo ne. On jako zástupce Lesů města Jirkova totiž nebyl přizván k výběru nového podnájemce.


Vedení města se rozhodlo na návrh Antonína Herzána přistoupit. „Nadprůměrné počty lesní zvěře trápí i ostatní hospodáře v Krušných horách už několik desítek let,“ vysvětluje důvod tisková mluvčí Jirkova Eva Dušková. „Odlov přemnožené zvěře v lesích je náročný, zmenšení plochy pomůže městským lesníkům přiblížit se k normovanému stavu vysoké, která je hlavním škůdcem, a černé zvěře,“ přibližuje mluvčí.


Nájemce Herzán se navíc přihlásil městu jako jediný zájemce o honitbu. „Splnil podmínky dané zákonem o myslivosti, má zkušenosti a netají se ani se svými plány na zatraktivnění oblasti nad Jirkovem,“ informuje o dalším důvodu proč město přistoupilo na tento návrh mluvčí Jirkova. Dosud také Herzán provozoval hotel Lesná, aktivně podporoval turismus na horách a jedním z jeho cílů je také výstavba sedačkové lanovky z Pyšné na Lesnou.


Jirkov rozdělil svoji honitbu na dvě části již tento rok v létě. Jedna honitba s názvem Boleboř, která stále patří Lesům, se rozkládá na území Boleboře, Mezihoří, Orasína, Svahové, Gabrieliny Hutě a Zákoutí. Druhá se jmenuje Lesná a spadá do ní území Boleboře, Gabrieliny Hutě, Malého háje, Pyšné, Rudolic a Svahové.