Obyvatelé Nového Březence nechtějí další „Čunkiádu“ v blízkosti svých domů. Proti jsou i někteří zastupitelé Jirkova.


Dlouho se neudržel Jirkovák, který bydlí v ulici Hrdinů.

„Proč to cpete na kraj města, proč si ty byty nedáte do středu,“ začal nadávat pan Bartoš. „Víte dobře, co se stalo v Chánově nebo Janově,“ upozornil ještě zastupitele. Na to konto se přidali další. „ Slušným občanům ze sídliště se musí pomoct. Nezavání to diskriminací?,“ ptal se další zúčastněný. „My snad nejsme slušní občané,“ dodal.


Lidé měli připraveny i návrhy, kam problémové občany vystěhovat.

„Vedle jirkovského nádraží je pás, kde by se dala postavit tato „Čunkiáda“,“ vyjádřil svůj názor další Jirkovák. „Dejme je tam. Pokud se polepší dejme je na Nový Březenec a pak eventuelně do normálních bytů,“ dokončil svojí myšlenku.


Jako první ze zastupitelů vystoupil proti návrhu zastupitel Jan Vaclík z ODS. „Říkám ne teď a říkám ne tady, v této lokalitě,“ znělo z jeho úst. Důvodů proč ne, měl hned několik. Výstavba nových holobytů je drahá. Město by za ně zaplatilo kolem dvaceti milionů. Dalším jeho argumentem je již dnes vysoký počet vyloučených lidí v této lokalitě. „Je pravda, že se poněkud aklimatizovali. Nicméně přidat jim tam dalších čtyřicet buněk s vystěhovanými lidmi, podle mě povede k velkému zvratu a vytvoří se ghetto,“ sdělil svůj názor zastupitel Vaclík a navrhl toto téma ještě prodiskutovat.


Proti panu Vaclíkovi vystoupila ředitelka Městského ústavu sociálních služeb Eva Šulcová, která zpracovávala koncepci, ze které vyplývá potřeba vybudování dalších sociálních bytů.

„Nemůžeme zavírat oči nad tím, že sociálně vyloučení lidé, narušují soužití ve městě,“ řekla hned zpočátku Eva Šulcová. „V žádném případě ale nepodporuji vznik ghett,“ ujistila ostatní s tím, že se situace musí nějakým způsobem řešit.


Zastupitelé ODS se přesto nenechali odbýt. Podle Libora Zamazala by se nemělo jednat o sociálně nepřizpůsobivých, ale pouze o sociálně slabých, kterým lze ještě nějak pomoci a je možné je převychovat.


Starosta Jirkova Radek Štejnar však nechtěl myšlenku rozšířit holobyty pohřbít a snažil se odpůrcům vysvětlit některé důvody.


Vysvětlil, že rozhodnutí chvátá kvůli prodeji bytů, který právě probíhá. Mohou vzniknout problémy s těmi co byty neodkoupí a již mají dluhy. Objasnil, že touto cestou by mohlo město také ušetřit. Výstavba holobytů by byla finančně výhodnější než dlouhodobé problémy s dlužníky.


Snažil se také vysvětlit, že s těmito lidmi by se dále pracovalo.

„Je to jediná možnost, jak s nimi pracovat. Když budou pohromadě,“ vysvětlil. „Co se týče sídlišť, tak tam hrozí vznik ghetta přirozeného. Hledáme cestu menšího zla, dodal. O argumentechpro holobyty mluvil nejméně deset minut.


Nakonec dostali zastupitelé pauzu na rozmyšlení. Ani po ní se však jejich názory nezměnily. Rozhodnutí proto bylo odloženo na příští zasedání zastupitelstva s tím, že se bude do té doby o tématu diskutovat.