K nahlášeným plamenům vyjížděli hasiči okolo půl šesté odpoledne. Jenže v silnici stály dvě řady zaparkovaných aut.

„Běžně tam auta parkují ve dvou řadách i na chodníku,“ tvrdí svědkyně zásahu Petra Šolcová. „Projede tam sotva osobák, natož hasiči,“ komentuje situaci.
Přesně tak to dopadlo v onen čtvrtek. „Nejdřív přijeli policajti, ti projeli. Hasiči to ale museli vzít po stráni,“ popisuje situaci svědkyně zásahu.


Hasiči tak cestou ztratili minimálně čtyři minuty.„Šlo o požár sklepa. Nevěděli jsme, jestli tam někdo je,“ popisuje situaci zástupce velitele Sboru dobrovolných hasičů Václav Sahula. „Bylo tam hodně kouře, takže by mohl upadnout do bezvědomí. V bezvědomí pak po deseti minutách odumírají mozkové buňky, takže čtyři minuty jsou opravdu hodně,“ poukazuje na nebezpečí.


Požár, který vzplanul, byl přitom velmi nebezpečný.

„Byl zakouřený celý vchod. Lidi by ven neprošli bez dýchacích přístrojů,“ vysvětluje Václav Sahula. Naštěstí nakonec nebyl nikdo zraněn.
Jak Sahula podotkl, hasiči chápou, že je nedostatek parkovacích míst. Přesto jim pokuta za špatné parkování přijde v porovnání s ohrožením života jako výsměch.


Proto sami hasiči dostanou na řidiče větší páky. Koncem listopadu mají totiž získat nové odtahové auto. To bude sloužit hlavně preventivně. „Když někoho odtáhnou a zaplatí pokutu. myslím, že už tam nezaparkuje,“ věří zástupce velitele Sahula.


Jirkovští dobrovolníci vyjeli od začátku roku ke sto padesáti pěti zásahům. „Pokud nejedeme dopoledne, tak skoro vždycky musíme řešit vjezd přes trávu, stráň nebo chodník. Ale i přes ten se nedá většinou jet,“ popisuje složité manévry hasičských vozů Sahula.


Podle hasičů se již dokonce stalo, že nebylo možné k místu vůbec dojet. „Pak se to musí řešit operativně. Natahují se hadice z větší dálky a podobně,“ nastiňuje. Tím ale hasiči přicházejí o další minuty…