Radnice společně s majiteli paneláků dala dohromady projekty za více než tři sta milionů, jenže z evropského programu dostanou nižší dotaci. Nakonec tak do sídlišť půjde „jen“ 189 milionů korun. „Stále je to největší investice v historii těchto sídlišť. A kdybychom dotaci nedostali, samotné město by na to nikdy nemělo,“ dodává starosta Jirkova Radek Štejnar.


Celý balík peněz i projektů je rozdělený na dvě části – město se postará o obnovu okolí (chodníky, parkování, zeleň, lávky přes přivaděč apod.) a majitelé paneláků (SVJ či družstvo) o investice přímo do domů (zateplení, plastová okna, nové výtahy a další). Protože je peněz méně, někde se to musí projevit.


Město už ve svých plánech škrtalo. Nedostane se například na rekonstrukci parkoviště v ulicích Mládežnická a SNP. „Dvě třetiny pozemků nejsou města. Chtěli jsme to udělat alespoň z té naší třetiny, ale když musíme šetřit, na tohle se nedostane,“ říká Štejnar. Zatím nebude ani florbalové hřiště, které bylo plánované jako součást sportovního areálu u 4.ZŠ.

Peníze pro jirkovská sídliště

Město původně žádalo o dotaci ve výši 183 milionů, celkově chtělo proinvestovat 316 milionů.
Dotace je nižší, Jirkov dostane „jen“ 109 milionů a celkem proinvestuje 189 milionů.
Na obnovu prostředí je určeno 75 milionů, z toho dotace je 64 milionů.
Na opravy v panelácích je vyčleněno 114 milionů, 68 milionů musí sehnat majitelé domů (dotace 45 milionů).

Město podle starosty jako první oželí právě ty projekty, kde jsou problémy s pozemky. Stejně se asi bude postupovat u druhé části projektů – na obnovu paneláků. Banky totiž zřejmě nebudou chtít majitelům na opravu půjčit, když nebudou mít vypořádané všechny pozemky. A několik paneláků opravdu tyto problémy má.


O tom chce ale ještě město s majiteli domů mluvit. Má totiž připravené dvě varianty – buď dostanou všichni, kteří se přihlásili, ale méně. A nebo se část projektů z nynějšího plánu škrtne a ti šťastnější dostanou částku, kterou chtěli. „Těm, na které by se nedostalo, jsme potom připraveni pomoci v jiných dotačních programech, třeba Panel,“ dodal Štejnar.


První investice už letos


Město má čerpání peněz rozvržené do roku 2013. Letos chce do sídlišť investovat necelých deset milionů, dalších patnáct by mělo jít do paneláků.


„My začneme určitě lokalitou Na Borku,“ říká starosta. Obchvatová silnice okolo sídliště se rozšíří, aby tu auta mohla parkovat šikmo. Parkoviště mezi paneláky se také rozšíří. Vznikne tím 50 až 60 nových parkovacích míst.


Dotaci město získalo z operačního programu Severozápad, podobně jako třeba Chomutov na svá sídliště.