Město dává více jak deset let možnost půjčky občanům Jirkova. Cílem je zlepšení úrovně bydlení, životního prostředí a vzhledu města. Z dvoumilionové sumy mohou obyvatelé města získat až třistatisícovou půjčku s úrokem tři nebo čtyři procenta. Což je ve srovnání s výší úroků v bankách nebo jiných zařízeních téměř zadarmo. Doba splácení trvá od tří do osmi let.


V loňském roce bylo vyhlášeno ještě jedno kolo, protože v prvním období nebyla dvoumilionová částka rozdělena. V prvním kole se přihlásilo osm žadatelů, kteří chtěli půjčit 1084 700 korun. Zastupitelstvo nakonec schválilo jen 637 tisíc, protože na každou úpravu je dána maximální výše peněz, ta byla přesažena.


V druhém kole žádali o půjčku čtyři lidé. Celkem se jednalo o 450 tisíc, které jim byly přiděleny.


Nezájem o půjčky mohl být i díky časnému termínu. „V loňském roce lidé nečekali, že bude termín tak brzy a proto nebyli připraveni. My jsme jej vyhlásili hned začátkem roku. Letos předpokládáme, že vyčerpáme minimálně dva miliony,“ informuje místostarosta Jaroslav Cingel. Zájem by měl být větší možná i proto, že se prodávají byty.


Půjčku mohou využít jak občané, tak právnické osoby, to znamená jak soukromí vlastníci, tak společenství vlastníků jednotek. Získané peníze mohou využít na novou střechu, zřízení plynového nebo elektrického topení a zřízení nové přípojky k již postavenému domu, dále na dodatečnou izolaci domu proti spodní vodě, na vestavbu bytu do půdního prostoru, opravy a zasklívání balkonů, rekonstrukci koupelen ale i další položky.


Do fondu jde kromě peněz z úroků, zůstatku z minulého roku a dalších položek také nejméně třicet procent příjmů z prodeje rodinných bytů a domů z majetku města. Nevyužité peníze může město použít na vybudování nové dopravní a technické infrastruktury nebo její rekonstrukci, na přímé investice do bytového fondu a nově je může převést na výnosově zajímavější produkty. Toto opatření vzniklo právě kvůli nízkému zájmu.


Letos mohou občané žádat o peníze z fondu od 19. února do 19. března. „Zatím žádná přihláška nedorazila. Ale lidi si chodí pro přihlášky a bližší informace na odbor rozvoje a vztahů s veřejností, zhruba můžu říct, že jich přišlo víc než deset,“ informuje o tom, jak to letos vypadá se zájmem, tisková mluvčí Jirkova Eva Dušková.