Na tu Jirkováci již delší dobu nadávali. Podle nich se o svěřený majetek dostatečně nestarala.


Město smlouvu vypovědělo bez udání důvodu a s lhůtou jednoho roku.

„Máme už trošku jinou vizi, jak spravovat byty,“ vysvětlil rozhodnutí, které podpořili a schválili i zastupitelé města, starosta Jirkova Radek Štejnar.
V roce 2010 by měla podle plánu vzniknout městská bytová společnost, na niž se převede majetek a jejíž dozorčí rada bude složená ze zastupitelů. „ Počet bytů ve vlastnictví města ubývá, tím jak se postupně prodávají. Správa se už soukromé firmě nevyplatí,“ komentuje starosta. „A právě proto, že byty ubývají, bychom museli IZ- REALU víc platit, což nechceme. Navíc správa neodpovídala úplně našim představám,“ dodal.


Výpověď ze smlouvy komentoval ředitel firmy IZ– REAL Ivo Zábranský na posledním letošním zasedání zastupitelů: „Nedošlo k dohodě s městem ohledně cen za správu bytů,“ řekl. Dále už důvody výpovědi rozebírat nechtěl. „Zeptejte se na důvody města,“ reagoval na otázky Deníku. V případě, že by městská bytová do roku 2010 nevznikla, vypsalo by vedení města výběrové řízení na novou firmu. Smlouva by se v tom případě uzavírala na co nejkratší možnou dobu, tedy na čtyři roky. Městu stejně do roku 2010 nezbyde do správy příliš bytů, protože od začátku letošního roku běží privatizace. Po jejím skončení by jich mělo zbýt sedmset devadesát dva.


Z jirkovského rozpočtu šlo ročně na správu bytového a nebytového fondu necelých šest milionů korun. IZ-Real obstarává i nebytové prostory jako je Kulturní dům Zdeňka Glückseliga, poliklinika, kino, galerie, kryty civilní obrany a do konce roku mezi ně ještě patří sauna.