Město vážně jedná s majitelem opuštěné budovy na autobusovém nádraží, stavební firmou ABC Chomutov. Starosta už má na stole oficiální nabídku včetně ceny, v pondělí se byli v objektu podívat radní.


„Je poznat, že tam byla diskotéka. My bychom z toho chtěli klasický kulturní dům. Budou nutné investice a určitě ne malé,“ přiznává starosta Štejnar. Zároveň ale podotýká, že prostor uvnitř je nádherný a reprezentativní.


To ostatně může potvrdit každý, kdo někdy navštívil Beltine a může ho srovnávat se současným kulturním dom em v Nových Ervěnicích. „Pamatuju si v Beltinu koncerty a pak i diskotéku. Je to tam velké, prostorné, hezké, působí to jako koncertní síň,“ popisuje Jirkovačka Vlaďka Nezbedová. „S prostory v kulturáku se to nedá srovnávat, to je socialistický sál jako z filmu Hoří, má panenko…“


Cenu starosta zatím prozradit nechce. Podle něj je to předčasné, vedení města prý ještě čekají další jednání. „Všechno jsme si prohlédli, nafotili a teď to chceme vyhodnotit, pobavit se o tom. Předpokládám, že pak bude minimálně ještě jedno jednání s firmou, kde se dohodneme na konečné ceně,“ uvedl starosta.


Město by koupilo nejen bývalý Beltine, ale také sousední rohový dům s průchodem. V jeho přízemí je herna, z boku Beltinu je restaurace Shamrock. Jinak jsou oba objekty prázdné.


Budova zeje prázdnotou skoro tři roky. Firma ABC Chomutov hledala dřív nájemce, prodat dům nechtěla. Včera se nám jednatele společnosti Antonína Štoudka nepodařilo zastihnout, ale sám dříve prohlásil, že nabídky byly hlavně ze strany vietnamských obchodníků. „A tržnici z toho nechceme,“ prohlašoval už tehdy.

Štoudek sám už před lety preferoval kulturní dům pro divadelní představení nebo koncerty. Možná právě proto nakonec jeho firma kývla i na prodej městu, ačkoli původně chtěla budovu jenom pronajmout.


Jirkov žádný jiný vhodný objekt ve městě nemá. Nakonec, secesní budova na autobusáku už odnepaměti slouží kultuře. Bylo tam kino, pořádaly se taneční zábavy, své zázemí tam měl i jirkovský divadelní soubor. V novodobé historii je více známý jako hudební klub Beltine. Hostil řadu kapel, své začátky si tam odbyli třeba členové dnes populární kapely Kryštof.


A co bude se starým kulturním domem, pokud město Beltine koupí? „To je trochu předčasné, ještě jsme se o tom nebavili. Ale jsou v podstatě je dvě cesty – prodej nebo pronájem,“ uvedl starosta.