Azylové byty


Když dnes někdo v Jirkově přijde o střechu nad hlavou, nemá možnost se nikde ubytovat déle, než na jednu noc právě ve zmíněné ubytovně. Azylové byty mají přitom skoro všechna větší města. Zázemí tam mohou najít třeba lidé, kterým byt vyhořel nebo je někdo z domova vyhodí. A také ti, co se ocitli na šikmé ploše a chtějí se vrátit do normální společnosti.


Nyní je v domě místo pro 24 lidí a je tam stále plno. Mimo jiné také proto, že odtud nemají klienti kam jít – nový byt nedostanou a azylové bydlení zatím v Jirkově není.


Od příštího roku, kdy má objekt začít fungovat v novém režimu, tam ještě pět míst přibude. Jedenadvacet jich bude pro muže, osm pro ženy. Zatímco do noclehárny se mohl přijít vyspat každý, v azylovém domě najdou pomoc jen místní.


Žádné velké investice do objektu nejsou potřeba, v podstatě je na svou novou funkci už připraven. „V noclehárně je vybudováno potřebné zázemí – výdejna jídel, sklad prádla, pračka na prádlo,“ potvrzuje mluvčí jirkovské radnice Eva Dušková.


Pobyt tu bude omezen na jeden rok a bude se samozřejmě platit. Kolik, to zatím není jasné. Klientům by mělo dvanáctiměsíční zázemí stačit na to, aby si našli vlastní bydlení.


Poradna


Kromě střechy nad hlavou tu lidé najdou také odborného poradce. Ten nebude sloužit jen ubytovaným. „Poradna bude i pro lidi ve věku od 16 do 80 let ohrožené závislostí nebo závislé na návykových látkách, v krizi, dále pro lidi žijící v sociálně vyloučených komunitách a ty, co vedou rizikový způsob života nebo tím jsou ohrožení,“ vyjmenovala Dušková.


Poradce by měl dotyčnému poradit, které organizace mu dokáže nejlépe pomoci, případně i zprostředkuje kontakt. Dokáže také pomoci s právním poradenstvím nebo vyřídí některé úřední záležitosti.


V současnosti je noclehárna pro bezdomovce ve dvou poschodích s kapacitou pro 8 žen a 16 mužů. V opravených bytech jsou dvě až čtyři lůžka, v každém je vlastní sociální zázemí a kuchyňka. V suterénu je zázemí pro provoz, v přízemí recepce, kancelář vedoucího, pracovna psychologa, sklad prádla, výdejna stravy, společenská místnost s televizí a hygienické zázemí.


Městský ústav sociálních služeb loni dům kompletně rekonstruoval, aby vyhovoval všem podmínkám pro provoz.