Tyto zásady zastupitelé oproti původnímu návrhu zpřísnili. Hlavní změny jsou dvě. Zjednodušeně řečeno – pokud by radnice byt prodala a nový majitel by ho chtěl znovu prodat, město by mělo předkupní právo na tři roky. Nyní se podle návrhu zastupitelů lhůta prodloužila až na pět let.
Druhá změna se týká ceny bytu. „Pokud by město byt odkupovalo zpět, tak za pořizovací cenu, za kterou byt prodalo,“ uvedla tisková mluvčí jirkovské radnice Eva Dušková. Majitel, který byt vybaví například plovoucí podlahou nebo kuchyňskou linkou, bude mít v pětileté lhůtě smůlu, své investované peníze od města neuvidí.


„V případě, že se zhodnotí objekt, v němž byty jsou, například zateplení domu, tak město zaplatí podíl na tento byt z toho zhodnocení,“ přidal další informace jirkovský starosta Radek Štejnar.
Důvody, které vedly zastupitele k těmto opatřením, jsou docela jednoduché. Obávají se především spekulantů s byty. „Ceny bytů jsou v Jirkově velmi nízké, musíme zabránit spekulacím s byty. Pak se nám může i stát, že si do města zatáhneme sociálně slabší občany,“ upozorňovala zastupitelka za ODS Dana Jurštaková.


Ceny za byty, které nastavila jirkovská radnice, jsou v porovnání se sousedními městy na nízké úrovni. Zatímco Jirkov chce za metr čtverečný bytu s centrálním vytápěním šest set korun, v nedalekém Klášterci je to v průměru patnáct set korun za metr.
Cena se ale ještě může změnit. „Zatím je to šest set korun, ale cena ještě může jít nahoru. Kolik to ve skutečnosti nakonec bude, rozhodnou zastupitelé,“ uvedla Eva Dušková.


„Je pravděpodobné, že cena půjde ještě nahoru, ale podle mého názoru to nebude o mnoho více,“ řekl před časem Deníku jirkovský místostarosta Jaroslav Cingel.