„Zahrádku tu mám dvacet šest let a nechal jsem tu spoustu práce i peněz. Člověku je to líto,“ říká smutně 74letý Hubert Jedlička, který bydlí nedaleko zahrádkářské kolonie.


V sobotu se Deník sešel s několika zástupci zahrádkářské osady přímo na zahrádkách. Předseda Oldřich Vik obvolal sedm lidí, přesto se jich tu za nepříznivého počasí sešlo přes dvacet, aby vyjádřili svůj nesouhlas s úmyslem města.
„Vždyť už teď je to fungující rekreační zóna. O víkendu se zde sejde na tři sta lidí,“ namítá Hana Viková proti záměru města zabrat zahrádky pro účely rekreačního areálu.


Lidé se s tímto místem sžili a využívají možnost odreagovat se v podstatě celoročně. „Kamencové jezero se využívá ve své podstatě tři měsíce. My tu jsme od února do října a když je dobré počasí, tak i déle,“ říká Erika Jedličková.
Zahrádkáři se pokoušeli žádat město o odprodej pozemků. „Je to ale už pár let zpátky,“ vzpomíná Vik. „Kdyby nám dalo město možnost koupě, brali bychom to všemi deseti,“ dodává jeho manželka Hana a ostatní zahrádkáři přikyvují. „Dokonce bychom od města odkoupili nebo pronajali další část nevyužitých pozemků jezera,“ dodává Josef Sattler.
Zahrádkářská kolonie čítá osmdesát parcel, na kterých roste 734 ovocných stromů. Chodí se sem dívat děti z dětského domova, aby věděli jak co roste a co se proto musí udělat. „Územní rada Českého svazu zahrádkářů nám dokonce udělila třetí místo v rámci chomutovského okresu,“ chlubí se Oldřich Vik.
Pozemky jsou města, lidé mají zahrádky pronajaté do konce roku 2009. Tento závazek zřejmě město dodrží. Do roku 2009 ale plánuje změnit územní plán a v něm se namísto zahrádek počítá s parkovištěm, sportovním hřištěm a novým vstupem do areálu Kamencového jezera.Přestože zastupitelé zatím schválili jen záměr územní plán změnit, město už pro zahrádkáře hledá náhradní parcely. Lidé by se však museli rozdělit, tak velké území se pro ně už nenajde. „Budeme zřejmě zahrádkářům nabízet dvě různé lokality,“ potvrdila přímo na zasedání zastupitelstva primátorka Chomutova Ivana Řápková.
Podobně primátorka odpověděla i na dotaz jednoho ze zahrádkářů na čtvrtečním setkání s občany. Zatím ale neupřesnila, které lokality to konkrétně jsou.

Znovu začínat někde jinde se ale lidem moc nechce. Většina zahrádkářů už je v důchodovém věku, ale ani mladší nechtějí nikam dojíždět a začínat od začátku. „Šestým rokem máme tuhle zahrádku. Po práci sem chodíme relaxovat. Jinam už nechceme,“ říkají manželé Snášelovi, kteří zastupují mladší generaci osazenstva.
Změna územního plánu je několikaletý proces a tahle je teprve na začátku. Všechny navržené změny v územním plánu budou posuzovat odborníci a několikrát se ještě bude projednávat v zastupitelstvu. Vyjádřit se k nim může i veřejnost, takže své názory mohou zahrádkáři říci přímo zástupcům města.
Definitivní schválení změny, která by zahrádky u jezera nadobro vymazala z plánů města, je plánováno na červen 2009

Hubert Jedlička (74) má v kolonii u jezera svoji zahrádku už dvacet šest let. „Tehdy jsme zahrádky dostávali jako náhradu za špatné ovzduší. Zahrádku mám blízko, zvykl jsem si na ní a pro mě už nepřichází v úvahu abych dojížděl někam jinam. Navíc jsem do ní investoval plno své energie a peněz,“ říká.
Při rozhovoru s redaktorkou Deníku zavzpomínal na začátky kolonie. “Museli jsme si všechno vybudovat sami. Udělat oplocení, rozvést vodu. Přibližně před deseti až dvanácti lety jsme dělali nový rozvod vody, dávali jsme to do plastu. Stálo to kolem sto tisíc a museli jsme se na to všichni složit,“ vypráví.
„Je to člověku líto,“ říká při pomyšlení, že zřejmě o svoji zahrádku přijde. Především doufá, že město dodrží nájemní smlouvu do roku 2009. „Když to bude až v roce 2009, kdy nám končí smlouvy, tak by to člověk bral tak nějak samozřejmě. Ale nám to přijde podezřelé. Cítíme v tom nějaký podvod, šlo to nějak rychle. Oni nám to třeba nevezmou, ale jestli se to vyjme z územního plánu, už nebudeme mít jistotu.“