Zahanbit radnici


Myšlenka na veřejnou sbírku se na veřejnosti objevila poté, co o kauze informoval Chomutovský deník. Klub nedostal od města dotaci, kterou dostával každý rok. A vysvětlení z magistrátu nebylo nikterak přesvědčivé (viz infobox Proč nedostali dotaci?).


Šéf Jezdeckého klubu Roman Pislcejk si myslí, že neschválení dotace je msta za to, že aktivně podporoval bývalého ředitele zooparku Přemysla Rabase.
Díky tomu získala kauza pozornost lidí, kteří již delší dobu kritizují vedení chomutovské radnice. Ti se začali hlavně na soukromém blogu Jana Hartmana hlásit s tím, že rádi přispějí ze svého.


„Na popud zájmu ze strany veřejnosti se Jezdecký klub rozhodl požádat krajský úřad o souhlas se založením veřejné sbírky,“ informovala za iniciátory Iveta Houfová.


K podpoře sbírky se přihlásilo také občanské sdružení PRO Chomutov, které vzniklo nedávno právě kolem J. Hartmana.


Pomoci dětem


Jezdecký klub pracuje s mládeží, ať už jde o parkurové skákaní nebo voltiž. Právě voltižní oddíl má letos skvělé výsledky, jeho členky mají dokonce reálnou šanci se probojovat na mistrovství světa. Bez dotace je činnost klubu ohrožená.


Město dávalo klubu každý rok sedmdesát tisíc korun. To je částka, která mu teď chybí. Na takovou sumu ale Roman Pislcejk ani nepomýšlí. „Kdyby se podařilo vybrat celou částku, tak bych se asi radostí zbláznil. Vůbec nedokážu odhadnout, kolik to bude. Budeme rádi i za pětistovku,“ řekl včera.
Vedení klubu teď přemýšlí, jakou akcí sbírku podpoří. „Chceme případné dárce nějak symbolicky odměnit a také ukázat něco z našeho programu – parkur, voltiž, aby věděli, na co peníze půjdou,“ přemítá Pislcejk.


O dalších podrobnostech ohledně sbírky slíbili organizátoři informovat. Kromě jiného také na nejbližší demonstraci hnutí Nespokojení občané, tedy tento čtvrtek na Husově náměstí.

Proč nedostali dotaci?


„V klubu v současné době probíhá kontrola hospodaření, proto nebyla dotace přidělena,“ řekl Deníku mluvčí magistrátu Pavel Novák. Jenže o jaké kontrole je řeč? Jezdecký klub není organizací města a jeho předseda Roman Pislcejk o žádné neví. Zřejmě jde o interní audit v zooparku, se kterým jezdecký klub spolupracoval. Jeho výsledky magistrát zveřejnil ve svých Chomutovských novinách, ale byly jen mlhavé a navíc pochybné. Radnice v nich například tvrdila, že vztahy mezi Rabasem (zoopark) a Pislcejkem (jezdecký klub) šetří policie, ale to není pravda.
Chomutovský deník, 22. května