Zaměstnanci teplárny se ve čtvrtek mohli kochat netradičním pohledem. Pětapadesát tun těžká turbína se vznášela na ocelových lanech a poté ji manipulátoři spustili střechou budovy na připravené místo.

Samotný přesun trval několik málo minut, ale celá akce si vyžádala několikadenní přípravu. „Jeřáb se skládal dva dny, v úterý přijel rozložený na části, ve středu odpoledne byl postavený,“ popsal přípravy Miroslav Čech z firmy, která zakázku pro teplárnu zajišťovala. Rozebrání jeřábu zabere stejnou dobu.

Dovozený stroj patří mezi největší v Česku, uzvedne sedmisettunová břemena. Namísto jej dopravilo několik kamionů, poté jej technici složili jako stavebnici. „K jeho postavení je potřeba ještě další, menší jeřáb. Pomáhá při manipulaci s těžkými částmi, třeba s betonovými závažími,“ vysvětluje Čech.

Podobná speciální zařízení jsou drahá na pronájem. „U tohoto rozpočítané náklady na hodinu nemáme, u menších jeřábů to vychází kolem třiceti tisíc korun na den,“ uvedl Čech.

Nová parní turbína nahradila svoji zastaralou kolegyni, která teplárně sloužila přes padesát let. Náhradnice má o osm megawatt vyšší výkon. Teplárna Actherm zajišťuje dodávky tepla pro většinu domácností v Chomutově a Jirkově.