V programu menších měst může slavit Kadaň – dostane peníze na dva projektyDrzý požadavek vyšel


Chomutov chtěl zdánlivě nemožné – více než miliardu korun. Pro všech šest přihlášených měst byly totiž připraveny tři miliardy. Hodnotící komise ale plán Chomutova vyhodnotila jako kvalitní a přiřkla mu vše, o co žádal.

“Pro město Chomutov je to velmi výrazný úspěch, který ho posune o velký kus dopředu,“ řekla včera Deníku primátorka Ivana Řápková (rozhovor s primátorkou připravujeme do středečního vydání).


Na okraji Chomutova se tak nejpozději do roku 2015 proinvestuje téměř jeden a půl miliardy korun. Více než miliarda přitom poteče z dotací od Evropské unie, čtyři sta dvacet šest milionů půjde z městského rozpočtu.

Kam půjde půldruhé miliardy korun?


Rozdělení peněz mezi jednotlivé projekty v rámci IPRM (zaokrouhleno).

Zimní stadion: hlavní hala – 478 milionů (187 milionů z EU)
  tréninková hala a šatny – 141,5 milionu (131 z EU)
Letní stadion a tréninkové zázemí – 276,3 milionu (256 z EU)
Kulturně společenské centrum – 145 milionů (72,5 z EU)
Oddychové a relaxační centrum (lázně) – 311 milionů (288 z EU)
Parkovací plochy, infrastruktura – 52,5 milionů (48,5 z EU)
Revitalizace a regenerace prostředí – 31,5 milionu (29 z EU)

Vizualizaci celkového pohledu na projektu IPRM v oblasti kasáren si můžete prohlédnout zde

Vizualizaci další části IPRM zde a zde


Lepší bylo jen Ústí nad Labem


Chomutov si při hodnocení Integrovaného plánu nevedl špatně. Mezi šesti statutárními městy obsadil druhou příčku. Získal 75,45 % z celkového možného počtu bodů. IPRM Ústí nad Labem, které jediné předčilo Chomutov, získalo 81,76 % z celkového možného počtu bodů.


Některá města dopadla ve srovnání s Chomutovem špatně. Teplice a Most finanční podporu na realizaci svých projektů nedostaly. A to ani částečnou.
Už v průběhu měsíce listopadu bude vyhlášena první výzva, při které bude Chomutov moci podávat dílčí projekty IPRM. Po té dojde k otevření přísunu peněz na jednotlivé projekty.


Na Zadních Vinohradech tak postupně vyroste nový zimní a letní stadion, kulturní centrum a relaxační a oddychové centrum (lázně).


Opozice na svých námitkách trvá


Komunističtí zastupitelé, kteří proti megalomanskému plánu protestovali, na svých námitkách trvají dál.

„Stále není jasné, jestli město v budoucnu celý areál dokáže finančně provozovat. Zůstává otázka, co bude s dnešními lázněmi. A tak dál,“ přitakává Ladislav Drlý, předseda klubu KSČM.


Kadaň slaví také


Také Kadaň uspěla v žádosti o dotace z Regionálního operačního programu Severozápad. Tentokráte mezi menšími městy. Kadani se povedlo uspět hned se dvěma projekty. Získala finanční podporu na realizaci projektu Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani a zároveň na Sportovní víceúčelovou halu Kadaň 2.


Vedení Kadaně bylo po zjištění výsledků příjemně překvapeno. „Beru to jako obrovský úspěch,“ říká starosta Kadaně Jiří Kulhánek. „Na začátku bylo hodně vlčáků, kteří se prali o málo peněz. Postupně jich, ale ubývalo,“ dodává. Ostatní města nebyla totiž dobře připravena a již v prvních kolech vypadávala.