Hypermarket má stát na místě dnešního zimního stadionu, město ale pozemky neprodá dřív, než bude stát nový hokejový stánek. Ten měl být podle původní smlouvy města se Sparem už v létě zkolaudovaný, firma měl starý stadion zbourat a na Vánoce 2009 mohla otevřít své nákupní centrum. Jenže neotevře, protože nový stadion se začne letos na jaře teprve stavět.


Spar je ale ochotný si počkat. „Jejich zájem stále trvá,“ potvrdil náměstek primátorky Jan Řehák. Pro město je to hodně důležité, protože právě peníze od obchodního řetězce pomůžou se stavbou nové arény.


Za starý stadion a pozemky pod ním zaplatí Spar 210 milionů korun (30 milionů pozemky, 180 milionů budova). A za plánovaný areál dá město i přes dotaci bezmála tři sta milionů z vlastního rozpočtu. Bez peněz od Sparu by je tam hledalo jen těžko.


Vedení města se zástupci společnosti dohodlo posunutí termínů ve smlouvách. Kolaudace nového stadionu bude posunuta na z léta 2009 konec roku 2010, platnost celé smlouvy z května 2010 do jara 2011.


Jenže ani schválení tohoto dodatku není jednoduché. Zastupitelé jej měli na stole už v prosinci, ale budou se jím muset zabývat ještě jednou. Především opoziční zastupitelé si totiž stěžovali, že nemají dost informací k celé transakci a chybělo jim vysvětlení právníků k některým změnám ve smlouvě. Přestože koalice má v zastupitelstvu většinu, tentokrát se jí nepodařilo dodatek prohlasovat.


Podle Řeháka bude vedení města dodatek ke smlouvě i s požadovanými informacemi předkládat znovu na nejbližším zasedání. Mimořádné jednání bylo ohlášené na leden. Dá se předkládat, že tentokrát si koalice dostatek hlasů pohlídá.

Pokutě za průtahy se město vyhnulo

V původní smlouvě byly zakotvené i pokuty pro případ, že by některá ze stran nesplnila své závazky. Městu by tak teoreticky za nedodržení termínu hrozila pokuta půl milionu korun. Jenže Chomutov se odvolal na jiné ustanovení smlouvy – byla v ní totiž také podmínka, že ve výběrovém řízení na stavbu stadionu se musí vysoutěžit cena do 210 milionů korun. A dnešní náklady na hlavní halu jsou více než dvojnásobné. Podmínka je nesplnitelná a smlouva proto neplatná. V dodatku už tato podmínka obsažena není.