V Chomutově je nejvíce odhalených případů domácího týrání. Nyní je pro ně otevřena poradna

„Byla jsem v situaci, kdy jsem měla desetiletou holčičku a čekala miminko s přítelem,“ začíná vyprávět jedna z nadosmrti poznamenaných žen z Chomutova. „Vzala jsem si ho a od té chvíle začal nenápadný psychický teror, který se stále zhoršoval,“ pokračuje ve vyprávění Irena Potůčková.


Většina případů začíná v průběhu mateřské


Irenu začal její manžel pomalu přitlačovat ke zdi. Oklešťoval finance, ke kterým jako žena na mateřské neměla velký přístup. Pokračovalo to výslechy typu: „kdes byla, cos tam dělala, časově to neodpovídá, cos dělala mezi tím“ a dalšími. Dělal jí těžkosti, když se chtěla setkávat s přáteli nebo rodinou.
Po třech letech byla situace tak vyostřená, že od něj chtěla odejít. „Tak mi mezi dveřmi přerazil ruku, mou starší dceru hodil na zeď tak, že skončila s otřesem mozku a mladší, tehdy tříletou holčičku odvezl ke svojí rodině, kde jí svorně drželi půl roku bez šance, abych jí viděla,“ ukončuje nejhorší příběh svého života Irena.


V Chomutově už najdou pomoc


Týrané ženy, ale i muži, si od čtvrtka můžou přijít pro radu a pomoc. Občanské sdružení Spirála totiž v budově Městského ústavu sociálních služeb otevřelo intervenční centrum. „Uvítala bych už na začátku, kdyby tehdy něco podobného existovalo. Kdybych věděla co dělat a na koho se obrátit, nebo kde třeba najít bydlení. Nemuselo to takhle dopadnout,“ říká Irena Potůčková.


Nově otevřené centrum nabízí pomoc všem osobám ohroženým domácím násilím, a to nejen v průběhu policejního vykázání násilné osoby ze společného obydlí, ale také lidem, kteří násilí doma řeší zatím bez pomoci policie. Pomoc zde mohou lidé hledat každý čtvrtek od 10 do 14 hodin.


Příběh Ireny není ojedinělý


Zážitek další ženy je ještě dramatičtější. Poté, co se Petra Novotná z Chomutova chystala vrátit zpět do běžného života po mateřské dovolené, dočkala se nevídané změny v chování svého manžela. Začal jí zakazovat chození s kamarádkami na kafe, zatím co sám po práci šel klidně do hospody. „Moje chování bylo podle něj nepřístojné. Já jsem přece matka a musím se starat o své dítě a jít někam je proti tomu,“ přemítá nad jeho slovy Petra.
Několikrát jí manžel poslal úderem pěstí k zemi. „Poprvé jsem měla měsíc nohu v sádře,“ vzpomíná. „Ve chvíli, když vás někdo seřeže a vysvětlí, že jste udělala chybu vy, že za to můžete vy, tak o tom začnete přemýšlet. Jestli to třeba není pravda,“ vysvětluje.


Petra je již šest let v pořádku, před šesti lety však žádné poradenské centrum, kde by se poradila neexistovalo. „Určitě bych ho využila,“ říká dnes. „Je to moc dobře a snad pomůže ostatním ženám,“ chválí nápad založit v Chomutově takovouto poradnu.


V Chomutově je týraných nejvíce


Policisté z Jirkova u Chomutova byli vůbec prvními v republice, kteří v roce 2007 využili zákon na obranu před domácím násilím a vykázali agresivního muže na deset dní z domu. Od té doby policisté z Chomutova, Jirkova, Klášterce nad Ohří A Kadaně vykázali agresora celkem v šedesáti případech, což je nejvíce v Ústeckém kraji. I to je důvod, proč se detašované pracoviště otevřelo právě v Chomutově. Navíc počet řešených případů neodráží zcela problematiku týraných. Mnoho těchto lidí, bere vinu na sebe a stydí se o svém problému mluvit. Ve skutečnosti tak čísla mohou být několikanásobně vyšší.