Podle odborníků měli v letošním roce lidé méně stavět. Hypoteční úvěry jsou dražší, zvýšila se i daň ze stavebních prací z pěti na devatenáct procent. Ovšem zatím se ukazuje, že trh s úvěry na bydlení se dále zvětšuje a výstavba rodinných domů pokračuje dál.


Mnoho lidí si navíc rychle pořídilo hypotéku, aby se vyhnuli zdražení v novém roce. Právě ti si nejspíše začnou letos budovat svá sídla, takže ke snížení stavebního ruchu na parcelách jen tak nedojde. Ani vývoj v letošním roce o větším zpomalení nevypovídá.


Ústecký kraj je jedním ze čtyř v republice, kde počet hypoték stoupá i v letošním roce. Podle údajů ministerstva pro místní rozvoj je nárůst několikaprocentní. Zbytek krajů oproti loňskému čtvrtletí stagnuje. „Důvodů je několik. Vliv má skutečnost, že se přelévá zájem o hypotéky do úvěrů ze stavebního spoření, obecně platí i mírné zpomalení celého trhu,“ říká Pavla Plachá z oddělení firemní komunikace České spořitelny. I tak je ale pokles nižší, než jak předpokládali někteří ekonomové.


Oslovené chomutovské pobočky bank, které prodávají úvěry na bydlení, výsledky nezveřejňují. Podle jejich zástupců nemají oprávnění takové údaje poskytovat. Z centrálního ústředí se čísla nepodařilo získat.


„Údaje jen za Chomutovsko nemáme k dispozici. V produkci hypoték na Karlovarsku jsme v prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenali pokles,“ informovala Plachá z České spořitelny. Podle firemního členění se pobočka v Chomutově řadí do Karlovarského kraje. Nelze tak říci, jak si region přesně stojí.


Je možné, že stejně jako v celém kraji, tak i na Chomutovsku počet hypoték vzrostl o několik procent. Lze tak očekávat, že nové domy budou vyrůstat dále. Bude se tak proměňovat charakter města, protože se staví ve velkém měřítku. Dochází k propojování okolních obcí s Chomutov a Jirkovem prostřednictvím rozsáhlých zastavěných ploch rodinných domů.