„Zhruba před čtrnácti dny jsme roznesli po obci letáčky, kde bylo napsáno, že focení je povinné,“ oznamuje starosta Petr Šmíd.


Ti, co se nedostaví, se však nemusí žádné sankce obávat. „Kdyby se napsalo, že je to dobrovolné, tak přijdou tři lidi, proto jsme uvedli, že je to povinné,“ vysvětluje starosta.


Momentálně je v evidenci zhruba dvacet psů. Tedy přibližně polovina z těch, co jsou v obci nahlášení.


Lidé v obci si převážně myslí, že focení psů je dobrá věc. „Kdyby se nám Jesyka ztratila, tak je to rychlejší. Záleží na pánečcích. My máme svého pejska jako dítě, proto jsme ho nechali vyfotit. Když se tady bude courat neznámý pes, tak aspoň zjistíme, jestli je náš nebo cizí. Nemůžou však lidi donutit, aby svého psa nechali vyfotit“ vyjadřuje svůj názor jedna z obyvatelek Hrušovan Alena Trčálková.


Někteří však nápadu fotoevidence zcela nepropadli. „Pro mě focení nemá smysl, protože to není povinné,“ říká Tomáš Franců, který má na zahradě psa z kamene.


Cílem této evidence je, aby se místní psi, kteří se nedopatřením zaběhnou, nemuseli odvážet do útulků. „Já to hlavně dělám kvůli tomu, aby jsme to nemuseli řešit v přestupkovém řízení,“ říká starosta.


Systém funguje na bázi dobrovolnosti. „Když pes bude v evidenci, tak můžu sehnat majitele. Když nebude, bude se muset nechat odchytit policií, odvezeme ho do útulku, předáme celou záležitost přestupkové komisi v Chomutově a ta to bude řešit pokutou,“ snaží se vysvětlit starosta.