Přes čtyři desítky nových nájemních bytů vyrostlo v areálu bývalých hrušovanských kasáren. Za poslední roky v něm postavili bytový komplex, který na Chomutovsku nemá dosud obdoby. Již dříve tam obec zbudovala 29 větších bytů, teď k nim přibylo 42 menších o velikosti dva plus jedna, jedna plus jedna a dva plus kuchyňský kout. K dispozici je i desítka speciálně upravených bytů pro postižené.
Co je asi na nových bytech nejlákavější, je cena. Holé nájemné by se podle starosty obce mělo pohybovat okolo dvou tisíc korun.
„S trochou nadsázky by se dalo říct, že do těchto bytů mají bohatí vstup zakázaný,“ říká starosta obce Hrušovany Petr Šmíd. „Tím chci říci, že nejsou určené pro horních deset tisíc,“ dodává.


Jak dále upozornil, ještě několik bytů zůstává nadále neobsazených. „Předesílám, že nájemníkem se může stát prakticky kdokoliv. Máme ale podmínku, musí to být slušní lidé. Musí prokázat, že nemají například dluhy na nájemném a podobně,“ vysvětluje starosta Petr Šmíd.
Hrušovanské zastupitelstvo před lety prosadilo výstavbu bytů s vidinou průmyslové zóny Triangle.Průmyslová zóna Triangle je vzdálená několik málo kilometrů. Myšlenka byla taková, že kasárenské byty by mohly sloužit především pro tamní zaměstnance.


Zatím ale do Trianglu z Hrušovan nezajíždí žádný autobus. Jak jsme zjistili, problémy jsou i se spojením do Chomutova, což novým nájemním bytům trochu ubírá na kráse.

„Samozřejmě, že bych měla zájem o bydlení v moderním bytě za dva tisíce nájemného. Nemám ale auto a autobusy, podle toho co vím, tam jezdí opravdu málo,“ nechala se například slyšet Věra Roudnická z Chomutova a se svým názorem rozhodně není sama.

Vedení obce podle našeho zjištění o problému ví a snaží se ho řešit. Zatím ale bez valnějšího výsledku.
Beztak se jedná o unikátní projekt nejen na Chomutovsku, ale i v celém Ústeckém kraji. Je totiž jen minimum stejně velkých obcí jako Hrušovany, které vytvořily takový počet nájemních bytů. Samozřejmě je to v první řadě otázka peněz a šikovného využití dotačních titulů.

V Hrušovanech náklady na výstavbu čtyř desítek bytů dosáhly částky dvaatřicet milionů korun. Dvacet šest milionů pokryla obec z dotací. Byty budou zájemcům k dispozici během patnácti až dvaceti dnů.