Obec Hrušovany s pěti sty obyvateli hodlá na sebe znovu upozornit. Po ojedinělém projektu, v jehož rámci obec vytvořila šest desítek bytů s lidovým nájemným, přišla na řadu sluneční elektrárna.
S myšlenkou vlastní elektrárny v obci koketují už několik let. Původně tam měly vyrůst větrné elektrárny, ty ale zastupitelstvo „zatrhlo“. Proti totiž byla armáda, která má nedaleko Hrušovan radarovou stanici. Z větrných elektráren nebyli nadšení ani místní, kteří by se denně museli koukat na stožáry s vrtulemi.
„Nechtěli jsme se myšlenky ekologické výroby energie vzdát, proto jsme se nakonec rozhodli pro sluneční elektrárnu,“ říká hrušovanský starosta Petr Šmíd. Pro sluneční energii mluvila i podpora ve formě dotace, kterou se nakonec podařilo získat.
V těchto dnech v Hrušovanech dokončují projekt a podle starosty je jen otázkou několika týdnů, kdy vyhlásí výběrové řízení na firmu, která elektrárnu postaví. Solární panely o rozloze několika desítek metrů čtverečných budou na střeše bytového komplexu, který vznikl z bývalých kasáren.


Získanou elektrickou energii bude obec prodávat za velice výhodné ceny ČEZu. Podle propočtů by měly Hrušovany na provozu elektrárny i vydělat, a to zhruba sto až dvě stě tisíc korun ročně. Získané peníze bude obec investovat například do nových dětských hřišť nebo oprav chodníků.
A jak se nápad líbí obyvatelům obce? Ti se o elektrárnu příliš nezajímají, ale jak jsme mohli zjistit, nemají k ní vyloženě negativní postoj.
„Nemám o té elektrárně moc přehled, ale jsem pro všechno ekologické, takže se mi ten nápad celkem líbí,“ uvedl Deníku například Milan Jarisch z Hrušovan.