Pod dohledem městských strážníků a státní policie jsou nyní hřbitovy po celém Chomutovsku. S oslavami památky zesnulých, lidově nazývaných jako Dušičky, se totiž na houfy pozůstalých lepí i zloději a vandalové.
„Ano, nyní opravdu věnujeme zvýšenou pozornost chomutovským hřbitovům,“ potvrzuje mluvčí Městské policie Chomutov Vladimír Valenta. „Naše hlídky tam jezdí častěji než obyčejně. Dohlížíme i na přilehlá parkoviště,“ dodává.
Podle něho mají strážníci období Dušiček spojeno s vyšší kriminalitou. Na hřbitovech ve větší míře dochází ke krádežím věnců a dalších smutečních předmětů. Před několika lety dokonce na jednom z chomutovských hřbitovů řádila partička, která okrádala seniory. „Podobným případům se snažíme zabránit. Když vidíme někoho, kdo na hřbitově nemá co dělat, vykážeme ho,“ vysvětluje mluvčí.
Na ostatní hřbitovy v okrese, mimo Chomutov, dohlíží státní policie. „Zvýšený dohled se týká především několika nadcházejících dnů,“ uvedla mluvčí chomutovské policie Marie Pivková. Podle ní se policisté zaměří i na dopravu. Ta zhoustne především o víkendu, kdy uctít památku zesnulých bude patrně chtít nejvíce lidí.
Co se strážníků týče, budou údajně daleko mírnější a nějaký ten dopravní přestupek i prominou. „Týká se to především parkování. Tam budeme poněkud tolerantnější,“ uvedl Vladimír Valenta.
Přítomnost uniformovaných mužů a žen ale neslouží jen k tomu, aby pozůstalé nikdo neokradl. O tom svědčí i případ, který se odehrál během čtvrtečního odpoledne. Hlídka městské policie musela na hřbitově v Beethovenově ulici v Chomutově hasit hořící věnce na jednom z tamních hrobů. S největší pravděpodobností je zapálily smuteční svíčky.